HYQUALEX TAX SERVICES INC. (Corporation# 8545936) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 12, 2013.
| Corporation ID | 8545936 |
| Business Number | 806476842 |
| Corporation Name | HYQUALEX TAX SERVICES INC. |
| Registered Office Address |
24 Ridgecrest Drive Scarborough ON M1W 4A2 |
| Incorporation Date | 2013-06-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEANNY WONG | 24 RIDGECREST DRIVE, SCARBOROUGH ON M1W 4A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-12 | current | 24 Ridgecrest Drive, Scarborough, ON M1W 4A2 |
| Name | 2013-06-12 | current | HYQUALEX TAX SERVICES INC. |
| Status | 2013-06-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2017-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 24 RIDGECREST DRIVE |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1W 4A2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Increment Athletics Inc. | 46 Ridgecrest Drive, Toronto, ON M1W 4A2 | 2018-01-31 |
| Vacid Inc. | 46 Ridgecrest Dr, Toronto, ON M1W 4A2 | 2017-07-04 |
| Credit Stone Canada Ltd. | 56 Ridgecrest Dr., Toronto, ON M1W 4A2 | 2016-12-07 |
| Confucius-mencius Society of Eastern Canada | 28 Ridgecrest Drive, Toronto, ON M1W 4A2 | 2015-06-08 |
| 8518041 Canada Inc. | 48 Ridgecrest Dr, Toronto, ON M1W 4A2 | 2013-05-09 |
| Toronto Forum | 28 Ridgecrest Drive, Toronto, ON M1W 4A2 | 2019-10-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6176275 Canada Inc. | Unit 1102, 1038 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1W 0A4 | 2003-12-29 |
| 12277841 Canada Inc. | 23-17 Eaton Parl Lane, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2020-08-18 |
| 12124882 Canada Inc. | 1251 Bridletowne Circle, Unit 16, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-06-12 |
| Aaa Food Supply Inc. | Unit 32-17 Eaton Park Lane, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-01-20 |
| Jjw Renovation Inc. | 8 Eaton Park Lane, Unit 16, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2018-01-22 |
| 10496111 Canada Inc. | 7 Eaton Park Lane Unit #2, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2017-11-15 |
| Pintonese Ltd. | 8 Eaton Park Lane Unit 5, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-11-28 |
| 9953914 Canada Inc. | 16 Eaton Park Lane, Unit 12, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-10-21 |
| African-canadian Entrepreneurs for Success (aces) | 30 Meadowglen Place, Suite 2609, Toronto, ON M1W 0A6 | 2020-12-05 |
| Grovescape Inc. | 121 - 10 Echo Point, Scarborough, ON M1W 0A7 | 2020-12-09 |
| Find all corporations in postal code M1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEANNY WONG | 24 RIDGECREST DRIVE, SCARBOROUGH ON M1W 4A2, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1W 4A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De Cuna Mutuelle-cumis Ltee | 151 North Services Road, P.o.box 5065, Burlington, ON L7R 4C2 | 1974-05-08 |
| Office System Services Fll Inc. | 57 Marie De L'incarnation, Quebec, QC G1N 3E9 | 1984-12-19 |
| Les Services Tyg-pro Inc. | 5475 Pare Street, Suite 100, Mount Royal, QC H4P 1P7 | 1993-09-24 |
| Services De Consultation Formatel Consulting Services Inc. | 2000-600, Rue De La Gauchetière Ouest, MontrÉal, QC H3B 4L8 | 1998-03-11 |
| Os Real Estate Services Inc. | 290-8000 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4P 2S4 | 2018-12-31 |
| A.t.s. Tape Services Inc. | 5687 Chemin St-francois, St-laurent, QC H4S 1W6 | 1987-01-30 |
| Canadian Hearing Services, Inc. | 271 Spadina Road, Toronto, ON M5R 2V3 | 2018-10-19 |
| Can-act Payment Services Inc. | 7th Floor, 510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | |
| Services En Soudage Joseph Lester Smith Welding Services Inc. | 697, Rue Garda, Г‰piphanie, QC J5X 4E7 | 2013-03-08 |
| E-risque Services Professionnels Inc. | 5823 Rue De Terrebonne, MontrГ©al, QC H4A 1B3 | 2007-03-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on HYQUALEX TAX SERVICES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.