SUNNYIT INC. (Corporation# 8545863) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 12, 2013.
| Corporation ID | 8545863 |
| Business Number | 851147637 |
| Corporation Name | SUNNYIT INC. |
| Registered Office Address |
408-10 Stonehill Crt Scarborough ON M1W 2X8 |
| Incorporation Date | 2013-06-12 |
| Dissolution Date | 2017-04-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bangwen Zhou | 408-10 stonehill crt, Scarborough ON M1W 2X8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-12 | current | 408-10 Stonehill Crt, Scarborough, ON M1W 2X8 |
| Name | 2013-06-12 | current | SUNNYIT INC. |
| Status | 2017-04-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-11-17 | 2017-04-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-06-12 | 2016-11-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-04-16 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-06-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 408-10 stonehill crt |
| City | Scarborough |
| Province | ON |
| Postal Code | M1W 2X8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12320576 Canada Inc. | 606-10 Stonehill Court, Scarborough, ON M1W 2X8 | 2020-09-04 |
| Ws Maple Inc. | 10 Stonehill Court Apt 205, Scarborough, ON M1W 2X8 | 2020-08-26 |
| 11970666 Canada Inc. | 710-10 Stonehill Crt, Toronto, ON M1W 2X8 | 2020-03-21 |
| 11486314 Canada Inc. | 10 Stonehill Court # 205, Scarborough, ON M1W 2X8 | 2019-06-26 |
| Instadetailing Inc. | 1001 - 10 Stonehill Court, Toronto, ON M1W 2X8 | 2019-05-09 |
| Festum Events and Promotions Inc. | 10 Stonehill Court Unit 100, Toronto, ON M1W 2X8 | 2018-02-27 |
| Sparkman Building Service Inc. | 10 Stonehill Court, Unit 1003, Scarborough, ON M1W 2X8 | 2017-10-26 |
| Help Desk Hotline It Solutions Inc. | 507-5010 Stonehill Court, Toronto, ON M1W 2X8 | 2015-12-14 |
| 7576447 Canada Inc. | 811-10 Stonehill Crt., Toronto, ON M1W 2X8 | 2010-06-12 |
| Promike Traders International Limited | 702-10 Stonehill Court, Scarborough, ON M1W 2X8 | 2009-12-02 |
| Find all corporations in postal code M1W 2X8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bangwen Zhou | 408-10 stonehill crt, Scarborough ON M1W 2X8, Canada |
| City | Scarborough |
| Post Code | M1W 2X8 |
Please comment or provide details below to improve the information on SUNNYIT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.