AUTOBUS FRANCOEUR INC. (Corporation# 854581) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 8, 1979.
| Corporation ID | 854581 |
| Business Number | 100344407 |
| Corporation Name | AUTOBUS FRANCOEUR INC. |
| Registered Office Address |
220 8 IГЁme Rue, C.p. 616 Crabtree QC J0K 1B0 |
| Incorporation Date | 1979-05-08 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LYNE LALIBERTE | 220 8 IÈME RUE, C.P.616, CRABTREE QC J0K 1B0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-05-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-05-07 | 1979-05-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-11-07 | current | 220 8 IГЁme Rue, C.p. 616, Crabtree, QC J0K 1B0 |
| Address | 1989-09-21 | 2005-11-07 | 12 210 Rue Armand Chaput, Riviere Des Prairies, QC H1C 1J1 |
| Name | 1979-05-08 | current | AUTOBUS FRANCOEUR INC. |
| Status | 2012-07-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1979-05-08 | 2012-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-05-31 | Amendment / Modification | |
| 1979-05-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-11-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-10-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2009-11-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Autobus Francoeur Inc. | 220, 8e Rue, Crabtree, QC J0K 1B0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11581015 Canada Inc. | 1301 Ch. De La RiviГЁre-rouge, Crabtree, QC J0K 1B0 | 2019-12-12 |
| PlanГ€te Polaire Inc. | 74, 8e Avenue, Crabtree, QC J0K 1B0 | 2018-02-13 |
| 8195803 Canada Inc. | 220, 8e Rue, Crabtree, QC J0K 1B0 | 2012-05-17 |
| 3153762 Canada Inc. | 45 - 22ieme Rue, Crabtree, QC J0K 1B0 | 1995-06-05 |
| Installmarine (1992) Inc. | 264 6e Rue, Crabtree, QC J0K 1B0 | 1992-12-08 |
| 177990 Canada Inc. | 45, 22e Rue, Crabtree, QC J0K 1B0 | 1983-06-29 |
| Developpement Ouareau Ltee | 180 16e, Crabtree Mills, QC J0K 1B0 | 1980-10-20 |
| Pro-mac Plus Inc. | 275 4e Avenue, Crabtree, QC J0K 1B0 | |
| 4478592 Canada Inc. | 45, 22e Rue, Crabtree, QC J0K 1B0 | 2008-10-10 |
| Autobus Francoeur Inc. | 220, 8e Rue, Crabtree, QC J0K 1B0 | |
| Find all corporations in postal code J0K 1B0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LYNE LALIBERTE | 220 8 IÈME RUE, C.P.616, CRABTREE QC J0K 1B0, Canada |
| City | Crabtree |
| Post Code | J0K 1B0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| G. Francoeur Lumber Ltd. | Ste-helene De Kamouraska, Ste-helene De Kamousraska, QC G0L 3J0 | 1977-02-18 |
| Marcel Francoeur Holding Inc. | 165 St-paul, Alexandria, ON K0C 1A0 | 1998-11-30 |
| MickaГ«l Francoeur M.d. Inc. | 2054 Ch. Galvin, Sherbrooke, QC J1G 3G2 | |
| Ph Francoeur Consultants Aeronautique Inc. | 1453 Tulane Road, Claremont, Californie, Usa, 91711, Claremont, QC H8T 1P3 | 2004-02-17 |
| Ga2ga Inc. | Louis-francoeur, QuГ©bec, QC G1Y 1N7 | 2019-06-20 |
| Acrylique G. Francoeur Inc. | 34, Rue Monseigneur-vel, Magog, QC J1X 3W5 | 2011-04-06 |
| Transport Francoeur & Freres Inc. | 855 3e Avenue, Val D'or, QC | 1978-09-14 |
| Houla Inc. | 1860 Avenue Francoeur, Laval, QC H7T 1N5 | 2005-12-22 |
| Gestion Emmanuel Francoeur Inc. | 178 Rue Louise, Longueuil, QC J4J 2T3 | 2005-07-08 |
| 6419402 Canada Inc. | 9361, Francoeur # 33, Lasalle, QC H8R 2G5 | 2005-07-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on AUTOBUS FRANCOEUR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.