8545693 CANADA INC. (Corporation# 8545693) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 12, 2013.
| Corporation ID | 8545693 |
| Business Number | 810297135 |
| Corporation Name | 8545693 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
20 Eglinton Ave. West Suite 1403 Toronto ON M4R 1K8 |
| Incorporation Date | 2013-06-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHEB HANNA | 29, DEEPSEA DRIVE, BRAMPTON ON L6V 4T1, Canada |
| GIHAN MORCOS | 41, STONEY LAKE AVE, BRAMPTON ON L6V 4R1, Canada |
| MILAD MOHEB HANNA | 29, DEEP SEA DRIVE, BRAMPTON ON L6V 4T1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-05 | current | 20 Eglinton Ave. West, Suite 1403, Toronto, ON M4R 1K8 |
| Address | 2013-06-12 | 2017-05-05 | 18 Rainbrook Close, Brampton, ON L6R 0Z1 |
| Name | 2013-06-12 | current | 8545693 CANADA INC. |
| Status | 2013-06-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-09-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2019-01-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3521648 Canada Inc. | 20 Eglinton Ave. West, Suite 1501, Toronto, ON M4R 1K8 | 1998-12-18 |
| Metric Asset Management Limited | 20 Eglinton Ave. West, Suite 1505, Toronto, ON M4R 1K8 | 2013-01-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Live Balloon Inc. | 20 Eglinton Avenue West Suite 1005, Toronto, ON M4R 1K8 | 2020-01-20 |
| 11385836 Canada Inc. | 20 Eglinton West Suite 1902, Toronto, ON M4R 1K8 | 2019-05-01 |
| Franco-nevada Corporation | 20 Eglinton Avenue West, Suite 1900, Toronto, ON M4R 1K8 | 2007-10-17 |
| Wiseowl Holdings Inc. | 20 Eglington Street West, Toronto, ON M4R 1K8 | 2003-03-26 |
| The Callan Foundation | 20 Eglington Ave West, Suite 1001, Toronto, ON M4R 1K8 | 2002-02-12 |
| The Ralph M. Barford Foundation | 20 Eglinton Avenue West, Suite 1903, Toronto, ON M4R 1K8 | 1997-11-27 |
| Alzheimer Society of Canada | 20 Eglinton Ave W., Suite 1600, Toronto, ON M4R 1K8 | 1978-10-24 |
| Motion Picture Association - Canada | 20 Eglinton Avenue West, Suite 1004, Toronto, ON M4R 1K8 | 1976-11-22 |
| 9508406 Canada Inc. | 20 Eglinton Ave., Suite 1505, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Franco-nevada Mining Corporation Limited | 20 Eglinton Ave West, Suite 1900 Box 2005, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Find all corporations in postal code M4R 1K8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MOHEB HANNA | 29, DEEPSEA DRIVE, BRAMPTON ON L6V 4T1, Canada |
| GIHAN MORCOS | 41, STONEY LAKE AVE, BRAMPTON ON L6V 4R1, Canada |
| MILAD MOHEB HANNA | 29, DEEP SEA DRIVE, BRAMPTON ON L6V 4T1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4R 1K8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8545693 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.