AUMENTO CAPITAL III CORPORATION (Corporation# 8545685) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 8545685 |
| Business Number | 814416202 |
| Corporation Name |
AUMENTO CAPITAL III CORPORATION Aumento Capital III Corporation |
| Registered Office Address |
9300 Route Transcanadienne Saint-laurent QC H4S 1K5 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shan Ahdoot | 46 rue l'île-Barwick, Pierrefonds QC H8Z 2W8, Canada |
| Arthur Gerald Howarth | 338 Timbertrail Terrace, Ottawa ON K4A 5A6, Canada |
| Jonathan Ahdoot | 175 Choquette, Dollard-des-Ormeaux QC H9A 3H2, Canada |
| Robert Fortier | 6135 de Terrebonne, Montréal QC H4A 1C1, Canada |
| Jean-Baptiste Martinoli | 21 4e Rang Est, Saint-Anaclet-de-Lessard QC G0K 1H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-12 | current | 9300 Route Transcanadienne, Saint-laurent, QC H4S 1K5 |
| Name | 2013-06-12 | current | AUMENTO CAPITAL III CORPORATION |
| Name | 2013-06-12 | current | Aumento Capital III Corporation |
| Status | 2013-08-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2013-06-12 | 2013-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-12 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Address | 9300 Route Transcanadienne |
| City | Saint-Laurent |
| Province | QC |
| Postal Code | H4S 1K5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6666442 Canada Inc. | 9300 Route Transcanadienne, Saint-laurent, QC H4S 1K5 | 2006-11-30 |
| Exo U Inc. | 9300 Route Transcanadienne, Saint-laurent, QC H4S 1K5 | 2010-03-12 |
| Hypertec Holdings Inc. | 9300 Route Transcanadienne, MontrГ©al, QC H4S 1K5 | 2019-01-30 |
| Hypertec Real Estate Gp Inc. | 9300 Route Transcanadienne, MontrГ©al, QC H4S 1K5 | 2019-01-31 |
| Hypertec Data Center Gp Inc. | 9300 Route Transcanadienne, MontrГ©al, QC H4S 1K5 | 2019-01-31 |
| Hypertec Group Inc. | 9300 Route Transcanadienne, MontrГ©al, QC H4S 1K5 | 2019-02-01 |
| Hypertec Infrastructures Inc. | 9300 Route Transcanadienne, MontrГ©al, QC H4S 1K5 | 2019-02-06 |
| Hypertec Infrastructures Inc. | 9300 Route Transcanadienne, MontrГ©al, QC H4S 1K5 | |
| Medioh Canada Inc. | 9300 Route Transcanadienne, MontrГ©al, QC H4S 1H5 | 2020-06-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aptos Holding (canada) 1 Inc. | 9300 Trans Canada Hwy, Suite 300, Saint-laurent, QC H4S 1K5 | 2015-05-26 |
| Bigz Tech Inc. | 9300, Rt Transcanadienne, MontrГ©al, QC H4S 1K5 | 2014-12-09 |
| 8819432 Canada Inc. | 9300 Trans Canada Highway, Montreal, QC H4S 1K5 | 2014-03-14 |
| 6541241 Canada Inc. | 9300 Transcanada Highway, Saint-laurent, QC H4S 1K5 | 2006-03-22 |
| Pcbox Inc. | 9300 Routetranscanadienne, Saint Laurent, QC H4S 1K5 | 2001-04-27 |
| Hypertec SГ©curitГ© Inc. | 9300 Autoroute Transcanadienne, Ville St-laurent, QC H4S 1K5 | 1999-07-12 |
| Hyperclub Direct Inc. | 9300 Route Trans-canadienne, St-laurent, QC H4S 1K5 | 1994-07-13 |
| 3000133 Canada Inc. | 9300 Aut. Transcanadienne, St-laurent, QC H4S 1K5 | 1994-02-07 |
| 2921693 Canada Inc. | 9300 Autoroute Transcanadienne, Ville St Laurent, QC H4S 1K5 | 1993-05-14 |
| 2748134 Canada Inc. | 9300 Transcanadienne, St-laurent, QC H4S 1K5 | 1991-09-03 |
| Find all corporations in postal code H4S 1K5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Shan Ahdoot | 46 rue l'île-Barwick, Pierrefonds QC H8Z 2W8, Canada |
| Arthur Gerald Howarth | 338 Timbertrail Terrace, Ottawa ON K4A 5A6, Canada |
| Jonathan Ahdoot | 175 Choquette, Dollard-des-Ormeaux QC H9A 3H2, Canada |
| Robert Fortier | 6135 de Terrebonne, Montréal QC H4A 1C1, Canada |
| Jean-Baptiste Martinoli | 21 4e Rang Est, Saint-Anaclet-de-Lessard QC G0K 1H0, Canada |
| City | Saint-Laurent |
| Post Code | H4S 1K5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation Capital Dynamique | 1010 Sherbrooke St West, Suite 1112, Montreal, QC H3A 1G8 | 1980-07-14 |
| Corporation Canadienne De Capital Prodige | 2500, Boul. Daniel-johnson, Bureau 400, Laval, QC H7T 2P6 | 2005-05-09 |
| Canaccord Capital Credit Corporation | 1250 Boul. Rene-levesque O, Suite 2930, Montreal, QC H3B 4W8 | 2000-09-25 |
| Bmo Capital Corporation | First Canadian Place, 100 King Street W, 11th Floor, Toronto, ON M5X 1A1 | 1996-01-03 |
| La Corporation De Gestion Capital Bpi | 10 Bay Street, Suite 1001, Toronto, ON M5J 2R8 | 1987-02-02 |
| Liquid Ink Capital Corporation | 1624 Pine Avenue West, MontrÉal, QC H3G 1B4 | 2003-02-24 |
| Corporation De Capital B.m.t. 06 | 11287, 1Г€re Avenue, Bureau 101, Saint-georges-de-beauce, QC G5Y 2C2 | 2006-01-03 |
| Corporation Gti Capital Investissements | 255, Rue St-jacques Ouest, 2e Étage, MontrÉal, QC H2Y 1M6 | 2008-03-11 |
| La Corporation Cai Capital | 3429 Drummond Street, Suite 200, Montreal, QC H3G 1X6 | 1990-11-20 |
| Corporation Atlantique Capital (acc) Inc. | 7112, Marie Rollet, Lasalle, QC H8N 3C6 | 2001-02-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on AUMENTO CAPITAL III CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.