8545464 CANADA INC. (Corporation# 8545464) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 12, 2013.
| Corporation ID | 8545464 |
| Business Number | 806964649 |
| Corporation Name | 8545464 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
203 Rue Jacques Plante Vaudreuil-dorion QC J7V 0R7 |
| Incorporation Date | 2013-06-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RIPANDEEP SINGH | 206 RUE MAURICE RICHARD, VAUDREUIL-DORION QC J7V 0A6, Canada |
| PAWANDEEP SINGH GIRN | 203 RUE JACQUES PLANTE, VAUDREUIL-DORION QC J7V 0R7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-12 | current | 203 Rue Jacques Plante, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0R7 |
| Name | 2013-06-12 | current | 8545464 CANADA INC. |
| Status | 2015-11-23 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-11-19 | 2015-11-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-06-12 | 2015-11-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-06-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-06-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 203 RUE JACQUES PLANTE |
| City | VAUDREUIL-DORION |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 0R7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12481570 Canada Inc. | 152 Rue Jacques-plante, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0R7 | 2020-11-09 |
| 11365100 Canada Inc. | 167 Rue Jacques-plante, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0R7 | 2019-04-18 |
| Baronder Holdings Corporation | 140 Rue Jacques-plante, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0R7 | 2016-11-08 |
| Eau-afrique | 143 Rue Jacques Plante, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0R7 | 2016-10-16 |
| Maniatel Group Inc. | 143 Rue Jacques-plante, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0R7 | 2016-06-24 |
| 8445222 Canada Corp. | 162 Rue Jacques-plante, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0R7 | 2013-02-25 |
| 8381011 Canada Inc. | 151 Jacques Plante, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0R7 | 2012-12-17 |
| 8208930 Canada Inc. | 142 Jacque Plante, Vaudreuil -dorion, QC J7V 0R7 | 2012-06-04 |
| 8046247 Canada Inc. | 152, Jacques Plante Street, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0R7 | 2011-12-06 |
| 6569978 Canada Inc. | 167, Rue Jacques-plante, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0R7 | 2006-05-16 |
| Find all corporations in postal code J7V 0R7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RIPANDEEP SINGH | 206 RUE MAURICE RICHARD, VAUDREUIL-DORION QC J7V 0A6, Canada |
| PAWANDEEP SINGH GIRN | 203 RUE JACQUES PLANTE, VAUDREUIL-DORION QC J7V 0R7, Canada |
| City | VAUDREUIL-DORION |
| Post Code | J7V 0R7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8545464 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.