8510814 Canada Inc. (Corporation# 8510814) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2013.
| Corporation ID | 8510814 |
| Business Number | 816812531 |
| Corporation Name | 8510814 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
5-572 Main St Winkler MB R6W 1A7 |
| Incorporation Date | 2013-05-01 |
| Dissolution Date | 2016-02-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PRITPAL SINGH NUNNRHE | 5-572 MAIN ST, WINKLER MB R6W 1A7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-05-01 | current | 5-572 Main St, Winkler, MB R6W 1A7 |
| Name | 2013-05-01 | current | 8510814 Canada Inc. |
| Status | 2020-02-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-10-01 | 2020-02-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-09-01 | 2019-10-01 | Active / Actif |
| Status | 2016-02-29 | 2017-09-01 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-02 | 2016-02-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-05-01 | 2015-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2017-09-01 | Revival / Reconstitution | |
| 2016-02-29 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-09-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2017-09-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2017-09-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ar Truck Service Ltd. | 79 Emerald Drive, Chortitz, MB R6W 0A2 | 2017-08-28 |
| Bema Energy Incorporated | 85 Stingray Bay, Winkler, MB R6W 0A3 | 2012-05-14 |
| 10824119 Canada Inc. | 85 Stingray Bay, Winkler, MB R6W 0A3 | 2018-06-05 |
| Primo Woodcraft & Carpentry Ltd. | 3 - 175 Roblin Blvd. East, Winkler, MB R6W 0H2 | 2020-01-06 |
| Aperon Uv Inc. | Thompson Dorfman Sweatman LLP, 3-175 Roblin Blvd. East, Winkler, MB R6W 0H2 | 2020-06-30 |
| Torgvan Resources Inc. | Thompson Dorfman Sweatman LLP, 3-175 Roblin Blvd. East, Winkler, MB R6W 0H2 | 2020-08-19 |
| Froese Family Foundation | 675 Norquay Drive, Winkler, MB R6W 0L1 | 2011-08-12 |
| 11785524 Canada Ltd. | 58 Redbond Crescent, Winkler, MB R6W 0N7 | 2019-12-11 |
| 8023174 Canada Inc. | 8-520 Main St, Winkler, MB R6W 1A1 | 2011-11-15 |
| Battu Logistics Inc. | 4-530 Main St, Winkler, MB R6W 1A2 | 2016-09-07 |
| Find all corporations in postal code R6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PRITPAL SINGH NUNNRHE | 5-572 MAIN ST, WINKLER MB R6W 1A7, Canada |
| City | WINKLER |
| Post Code | R6W 1A7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8510814 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.