8510717 Canada Inc. (Corporation# 8510717) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2013.
| Corporation ID | 8510717 |
| Business Number | 813087442 |
| Corporation Name | 8510717 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
2107-2235 Hurontario St Mississauga ON L5A 2G1 |
| Incorporation Date | 2013-05-01 |
| Dissolution Date | 2017-02-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TAWFIK EL-JAWHARI | 2235 HURONTARIO ST, MISSISSAUGA ON L5A 2G1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-05-07 | current | 2107-2235 Hurontario St, Mississauga, ON L5A 2G1 |
| Address | 2013-05-01 | 2013-05-07 | 2235 Hurontario St, Mississauga, ON L5A 2G1 |
| Name | 2013-05-01 | current | 8510717 Canada Inc. |
| Status | 2017-02-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-05 | 2017-02-08 | Active / Actif |
| Status | 2015-10-02 | 2015-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-05-01 | 2015-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-02-08 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2013-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-04-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-04-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2107-2235 HURONTARIO ST |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 2G1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ale & Tephy General Services Inc. | 1611-2235 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2020-10-23 |
| 12418100 Canada Inc. | 2235 Hurontario Street, Unit # 1210, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2020-10-15 |
| 12099560 Canada Inc. | 1402-2235 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2020-06-02 |
| 12083671 Canada Inc. | 1416-2235 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2020-05-26 |
| Vip Chair Barbershop Inc. | 1702-2235 Hurontario St, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2019-10-11 |
| Ecommerce 1128 Inc. | 2235 Hurontario St, Apt, Ph-9, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2019-09-18 |
| Masa Construction Inc. | 2235-1408 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2019-05-31 |
| Gg-impex Inc. | 2235 Hurontario St, Unit 1216, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2017-05-13 |
| Amare Vita Corporation | 2235 Hurontario Street, Suite 2204, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2016-11-02 |
| The Grill House Corp. | 1201-2235 Hurontario St., Mississauga, ON L5A 2G1 | 2016-05-19 |
| Find all corporations in postal code L5A 2G1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TAWFIK EL-JAWHARI | 2235 HURONTARIO ST, MISSISSAUGA ON L5A 2G1, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5A 2G1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8510717 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.