8510601 CANADA INC. (Corporation# 8510601) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2013.
| Corporation ID | 8510601 |
| Business Number | 813095247 |
| Corporation Name | 8510601 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
99 Atlantic Ave, Unit 408 Toronto ON M6K 3J8 |
| Incorporation Date | 2013-05-01 |
| Dissolution Date | 2016-02-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LARRY XIANG LONG | 99 ATLANTIC AVE, UNIT 408, TORONTO ON M6K 3J8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-05-01 | current | 99 Atlantic Ave, Unit 408, Toronto, ON M6K 3J8 |
| Name | 2013-05-01 | current | 8510601 CANADA INC. |
| Status | 2017-03-08 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-02-29 | 2017-03-08 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-02 | 2016-02-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-05-01 | 2015-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-03-08 | Revival / Reconstitution | |
| 2016-02-29 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7523718 Canada Inc. | 418-99 Atlantic Ave, Toronto, ON M6K 3J8 | 2010-04-12 |
| Keen Consulting Canada Inc. | 218 - 99 Atlantic Avenue, Toronto, ON M6K 3J8 | 2009-09-10 |
| Art Square Production Inc. | 99 Atlantic Avenue, Unit 50, Toronto, ON M6K 3J8 | 2006-03-08 |
| Petronia Inc. | 99 Atlantic Ave. Suite 60, Toronto, ON M6K 3J8 | 2004-12-18 |
| Departures Entertainment Inc. | 99 Atlantic Avenue, Suite 309, Toronto, ON M6K 3J8 | 2007-04-05 |
| Departures Entertainment 2 Inc. | 99 Atlantic Avenue, Suite 309, Toronto, ON M6K 3J8 | 2008-03-24 |
| Claremont Interactive Limited | 99 Atlantic Avenue, Suite 306, Toronto, ON M6K 3J8 | 2009-10-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbj International Trading Corp. | 523-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2020-06-05 |
| Natalie Nguyen Designs Inc. | 325-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2019-05-02 |
| 10561827 Canada Inc. | 1 Shaw Street Unit 320, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-12-30 |
| Justin Charles Studio Inc. | #1118 - 1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-10-28 |
| Reflektor Digital Inc. | 728-1 Shaw St., Toronto, ON M6K 0A1 | 2016-04-14 |
| Moda Trading and Consulting Inc. | 1, Shaw Street, Suite 921, Toronto, ON M6K 0A1 | 2011-10-21 |
| Noble Power Group Inc. | 1, Shaw Street, Suite 402, Toronto, ON M6K 0A1 | 2010-07-08 |
| Thycaro Threads Inc. | 1, Shaw Street, #1401, Toronto, ON M6K 0A1 | 2009-07-10 |
| Ska.da Inc. | 18 Merton, Suite 703, Toronto, ON M6K 0A1 | 2006-07-14 |
| Graham French Photography Inc. | 1 Shaw Street, Unit 103, Toronto, ON M6K 0A1 | 1980-08-15 |
| Find all corporations in postal code M6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LARRY XIANG LONG | 99 ATLANTIC AVE, UNIT 408, TORONTO ON M6K 3J8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M6K 3J8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8510601 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.