LES ENTREPRISES JEAN-CLAUDE DESJARDINS LTEE (Corporation# 851051) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 1979.
| Corporation ID | 851051 |
| Corporation Name | LES ENTREPRISES JEAN-CLAUDE DESJARDINS LTEE |
| Registered Office Address |
7991 Chateauneuf Anjou QC H1K 1C9 |
| Incorporation Date | 1979-05-01 |
| Dissolution Date | 1986-06-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 50 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DESJARDINS J.-CLAUDE | 7991 CHATEAUNEUF, ANJOU QC H1K 1C9, Canada |
| GARAND D. MARIE | 7991 CHATEAUNEUF, ANJOU QC H1K 1C9, Canada |
| QUENNEVILLE MAURICE | 2317 DE LASALLE, MONTREAL QC , Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-04-30 | 1979-05-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-05-01 | current | 7991 Chateauneuf, Anjou, QC H1K 1C9 |
| Name | 1979-05-01 | current | LES ENTREPRISES JEAN-CLAUDE DESJARDINS LTEE |
| Status | 1986-06-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1984-08-07 | 1986-06-18 | Active / Actif |
| Status | 1983-06-03 | 1984-08-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1986-06-18 | Dissolution | |
| 1979-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1986 | 1985-10-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1985 | 1985-10-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7902735 Canada Inc. | 7322 Ave. Baldwin #55012, Anjou, QC H1K 0A4 | 2011-06-24 |
| Coeurs DisposÉs | 9435 Grosbois, Montréal, QC H1K 0C8 | 2020-03-11 |
| Econo Cercle Inc. | 9478, Rue Myra-cree, MontrГ©al, QC H1K 0C9 | 2014-11-11 |
| S3bas.com Inc. | 9438, Rue Myra-cree, MontrÉal, QC H1K 0C9 | 2004-10-15 |
| Frittycanada Limited | 9405 Myra-cree#11, Montreal, QC H1K 0E1 | 2014-11-05 |
| Terra Connexion Inc. | 5255 Rue Duchesneau, Apt 21, MontrГ©al, QC H1K 0E1 | 2011-11-18 |
| 10027863 Canada Inc. | 9487, Rue Rousseau, MontrÉal, QC H1K 0E2 | 2016-12-19 |
| 4253744 Canada Inc. | 9405, Rue Rousseau, MontrГ©al, QC H1K 0E2 | 2004-08-26 |
| Trycubik Interactive Inc. | 9480 Rue Anne-courtemanche, MontrГ©al, QC H1K 0E2 | 2001-07-27 |
| Kelly Ruben Consulting Inc. | 9503, Rue Jean-pierre Ronfard, Montreal, QC H1K 0E3 | 2011-08-29 |
| Find all corporations in postal code H1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DESJARDINS J.-CLAUDE | 7991 CHATEAUNEUF, ANJOU QC H1K 1C9, Canada |
| GARAND D. MARIE | 7991 CHATEAUNEUF, ANJOU QC H1K 1C9, Canada |
| QUENNEVILLE MAURICE | 2317 DE LASALLE, MONTREAL QC , Canada |
| City | ANJOU |
| Post Code | H1K1C9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jean-claude Cayer Enterprises Ltd. | 2045 Route 900 West, St-albert, ON K0A 3C0 | 1995-09-28 |
| Les Entreprises Jean-claude Boulianne Inc. | 7822 Jean Vincent, Montreal, QC H1E 1L7 | 1986-10-15 |
| Les Entreprises Jean Claude Menard Ltee | 505 St George, Laprairie, QC | 1975-10-06 |
| Les Entreprises Jean-claude Poitras Ltee | 166 Rue Ste-anne, St-remi, QC | 1979-04-09 |
| Les Entreprises Jean-claude Leroux (1992) Ltee | 16821 Trans-canada, Kirkland, QC H9H 5J1 | 1981-06-16 |
| Gestion Jean-claude Nony Ltee | 630 Ouest, Boul. Dorchester, Suite 2500, Montreal, QC H3B 1W2 | 1982-12-07 |
| Jean-claude Dupont Electric Ltd. | 3575 Aylwin, Montreal, QC H1W 3E2 | 1986-10-27 |
| Claude Cyr Enterprises Ltd. | 336 Route 132, MÉtis Sur Mer, QC G0J 1S0 | 1978-06-08 |
| Fondation Famille Jean-guy Desjardins | 1501 Avenue Mcgill College, Suite 800, Montreal, QC H3A 3M8 | 2002-10-24 |
| Lise and Jean-claude Guimond Jewellery Ltd. | 51/2 Hotel-de-ville, Hull, QC | 1975-09-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES JEAN-CLAUDE DESJARDINS LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.