8510385 Canada Inc. (Corporation# 8510385) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 8510385 |
| Business Number | 861266906 |
| Corporation Name |
8510385 Canada Inc. 9135-4670 QuГ©bec inc. |
| Registered Office Address |
1 Carrefour Alexander-graham-bell A-7 Verdun QC H3E 3B3 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Luc Quétel | 1800 McGill College Avenue, Suite 2700, Montréal QC H3A 3J6, Canada |
| Kevin A. Assaff | 299 Queen Street West, Toronto ON M5V 2Z5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-03-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-03-15 | current | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, A-7, Verdun, QC H3E 3B3 |
| Name | 2016-03-15 | current | 8510385 Canada Inc. |
| Name | 2016-03-15 | current | 9135-4670 QuГ©bec inc. |
| Status | 2016-04-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2016-03-15 | 2016-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-03-15 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Quebec / QuГ©bec |
| Address | 1 Carrefour Alexander-Graham-Bell |
| City | Verdun |
| Province | QC |
| Postal Code | H3E 3B3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre De Ressources Stentor Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | |
| Expertech BГўtisseur De RГ©seaux Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | 1995-11-14 |
| 3356795 Canada Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | 1997-03-20 |
| Nordia Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | 1999-03-05 |
| Bell Expressvu Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | 1999-06-15 |
| 3651959 Canada Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | 1999-09-28 |
| Bell Mobility Holdings Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | |
| Nordia Corp. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | 1999-11-30 |
| 4257103 Canada Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | 2005-07-13 |
| Bluebottle Mobile Canada Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | 2004-02-12 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Astral Media Indoor Inc. | 1, Carrefour Alexander-graham-bell, Building A7, Verdun, QC H3E 3B3 | 2019-02-12 |
| Computers for Success - Canada Incorporated | 1 Carrefour Alexandre-graham-bell, Tour B, 2iГЁme Г©tage, MontrГ©al, QC H3E 3B3 | 2005-02-22 |
| 3580113 Canada Inc. | 1 Carrefour Alexander Graham Bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | 1999-01-21 |
| Bell Expressvu Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham Bell, A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | |
| The Bell Telephone Company of Canada Or Bell Canada | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | |
| 4371593 Canada Inc. | 1 Carrefour Alexander Graham Bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | 2007-10-23 |
| 4371623 Canada Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A, 7th Floor, Verdun, QC H3E 3B3 | 2007-12-11 |
| 4371631 Canada Inc. | 1 Carrefour Alexander Graham Bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | 2007-12-13 |
| Mobicom Golfo Ltd. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | |
| Mobicom Centro Ltd. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Building A-7, Verdun, QC H3E 3B3 | |
| Find all corporations in postal code H3E 3B3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Luc Quétel | 1800 McGill College Avenue, Suite 2700, Montréal QC H3A 3J6, Canada |
| Kevin A. Assaff | 299 Queen Street West, Toronto ON M5V 2Z5, Canada |
| City | Verdun |
| Post Code | H3E 3B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10266698 Canada Inc. | 9135 Avenue Du Parc, 02, MontrГ©al, QC H2N 2A2 | 2017-06-05 |
| 9633332 Canada IncorporÉe | 9135 Avenue Oligny, Brossard, QC J4Y 3C3 | 2016-02-17 |
| 9357777 Canada SociГ©tГ© Par Actions De RГ©gime FГ©dГ©ral | 3-9135 Rue Lennon, Brossard, QC J4Y 0L6 | 2015-07-06 |
| Pneus Sp Inc. | 9135, Г‰dison, Anjou, QC H1J 1T4 | 1988-05-12 |
| Imana Canada Medical Association | 9135 Keele Street, Unit A5, Vaughan, ON L4K 0J4 | 2018-04-05 |
| Passion To Profit Inc. | 641 Rue De L'Г‰glise, MontrГ©al, QC H4G 2M9 | |
| Groupe Ondo Mendame Inc. | 3-9135 Rue Lennon, Brossard, QC J4Y 0L6 | 2017-04-03 |
| Watters Environmental Group Inc. | 9135 Keele Street, Unit A1, Concord, ON L4K 0J4 | 2004-09-24 |
| Altima Ressources Humaines Inc. | 9135 Boul. Henri Bourassa Est, Bureau 100, Montreal, QC H1E 1P4 | 1994-04-14 |
| 7727917 Canada Inc. | 4670 Clark, Montreal, QC H2T 2T4 | 2010-12-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8510385 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.