NORTH AMERICAN EDUCATIONAL LINK INC. (Corporation# 8510164) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2013.
| Corporation ID | 8510164 |
| Business Number | 815853130 |
| Corporation Name | NORTH AMERICAN EDUCATIONAL LINK INC. |
| Registered Office Address |
113 Montmorency Way Ottawa ON K4A 0J1 |
| Incorporation Date | 2013-05-01 |
| Dissolution Date | 2016-02-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mohamed Zetun | 72 Scarlet Crt, Ottawa ON K1T 3R6, Canada |
| Emad Abouhalig | 467 Laurier west, Suit 406, Ottawa ON K1R 5C7, Canada |
| SEFAW GHUNSL | 146 Moresby Dr, Kanata ON K2M 2E4, Canada |
| Mohamed Elmoaadam | 467 Laurier west, Suit # 1105, Ottawa ON K1R 5C7, Canada |
| Salah Hamouda | 113 Montmorency Way, Ottawa ON K4A 0J1, Canada |
| Salah Zeletni | 126 Montmorency Way, Ottawa ON K4A 0J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-05-01 | current | 113 Montmorency Way, Ottawa, ON K4A 0J1 |
| Name | 2013-05-01 | current | NORTH AMERICAN EDUCATIONAL LINK INC. |
| Status | 2016-02-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-02 | 2016-02-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-05-01 | 2015-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-02-29 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9170103 Canada Inc. | 113 Montmorency Way, Ottawa, ON K4A 0J1 | 2015-01-28 |
| 11279459 Canada Inc. | 113 Montmorency Way, Orleans, ON K4A 0J1 | 2019-03-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12454467 Canada Inc. | 130 Montmorency Way, Ottawa, ON K4A 0J1 | 2020-10-28 |
| 9307087 Canada Incorporated | 418 Sparkman Ave, Orleans, ON K4A 0J1 | 2015-05-25 |
| Verbon Finishing Touch Inc. | 421 Sparkman Ave., Ottawa, ON K4A 0J1 | 2013-02-11 |
| 6968058 Canada Inc. | 126 Montmorency Way, Orleans, ON K4A 0J1 | 2008-05-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3964370 Canada Inc. | 550 Wilkie Dr., OrlÉans, ON K4A 1M7 | 2001-11-01 |
| Av Experts Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2014-01-15 |
| Dads Tools Inc. | 160 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2010-04-08 |
| Alain Carle & AssociÉs Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| Raj & Mrm Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2017-07-09 |
| Eridesign Inc. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mohamed Zetun | 72 Scarlet Crt, Ottawa ON K1T 3R6, Canada |
| Emad Abouhalig | 467 Laurier west, Suit 406, Ottawa ON K1R 5C7, Canada |
| SEFAW GHUNSL | 146 Moresby Dr, Kanata ON K2M 2E4, Canada |
| Mohamed Elmoaadam | 467 Laurier west, Suit # 1105, Ottawa ON K1R 5C7, Canada |
| Salah Hamouda | 113 Montmorency Way, Ottawa ON K4A 0J1, Canada |
| Salah Zeletni | 126 Montmorency Way, Ottawa ON K4A 0J1, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K4A 0J1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| North American Educational Guild, Ltd. | 66 King St, Winnipeg, MB R3B 1H6 | 1939-04-20 |
| North American Center for Educational Research and Development | 2516-1155 Boulevard RenГ©-levesque Ouest, MontrГ©al, QC H3B 2K4 | 2018-08-21 |
| A.e.c. American Educational Computer (north) Inc. | 1155 Sherbrooke St. West, Suite 1601, Montreal, QC H3A 2N3 | 1983-10-28 |
| North American Precut Inc. | 435 Route 108, Saint-victor, Beauce, QC G0M 2B0 | 2003-07-11 |
| Link & Link Shipping (north America) Ltd. | 6500 River Road, Suite 105, Richmond, BC V6X 1X5 | 2005-09-26 |
| Societe De Chemises North American Canada Inc. | 2500 Schenker Boulevard, Ville Lasalle, QC H8N 1E2 | 1981-08-26 |
| Sunvim Health Link Inc. | 3403 American Drive, Mississauga, ON L4V 1T4 | 2011-06-03 |
| North American Caisson Ltd. | 2700, 10155 - 102 Street, Edmonton, AB T5J 4G8 | |
| La Compagnie D'assurance-vie North American Life | 105 Adelaide St. West, Toronto, ON M5H 1R1 | 1879-05-15 |
| North American Pile Driving Inc. | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 |
Please comment or provide details below to improve the information on NORTH AMERICAN EDUCATIONAL LINK INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.