The Letterpress Shoppe Inc. (Corporation# 8510083) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2013.
| Corporation ID | 8510083 |
| Business Number | 813161841 |
| Corporation Name | The Letterpress Shoppe Inc. |
| Registered Office Address |
650 King Street West Suite 607 Toronto ON M5V 0H6 |
| Incorporation Date | 2013-05-01 |
| Dissolution Date | 2016-02-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Melissa Louie | 650 King Street West, Suite 607, Toronto ON M5V 0H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-05-01 | current | 650 King Street West, Suite 607, Toronto, ON M5V 0H6 |
| Name | 2013-05-01 | current | The Letterpress Shoppe Inc. |
| Status | 2016-02-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-02 | 2016-02-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-05-01 | 2015-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-02-29 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8845921 Canada Inc. | 650 King Street West, Suite 207, Toronto, ON M5V 0H6 | 2014-04-06 |
| Sheen Home Technologies Inc. | 650 King Street West, Suite 602, Toronto, ON M5V 0H6 | 2015-09-03 |
| 9945628 Canada Inc. | 650 King Street West, 202, Toronto, ON M5V 0H6 | 2016-10-16 |
| Digital Upload Consulting Incorporated | 650 King Street West, Suite 608, Toronto, ON M5V 0H6 | 2018-02-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10737194 Canada Inc. | 315-650 King Street West, Toronto, ON M5V 0H6 | 2018-04-17 |
| 10570931 Canada Inc. | 650 King Street West, Unit 402, Toronto, ON M5V 0H6 | 2018-01-07 |
| Eque Inc. | 510- 650 King St W, Toronto, ON M5V 0H6 | 2017-04-19 |
| Sorry I Have To Go Inc. | 510 - 650 King Street W, Toronto, ON M5V 0H6 | 2017-03-06 |
| 9931694 Canada Inc. | 650 King Street W, 604, Toronto, ON M5V 0H6 | 2016-10-04 |
| 9794166 Canada Limited | 810-650 King Street West, Toronto, ON M5V 0H6 | 2016-06-15 |
| Joiboi Inc. | 510-650 King Street West, Toronto, ON M5V 0H6 | 2015-08-27 |
| 9292080 Canada Inc. | 650 King St West, Unit 809, Toronto, ON M5V 0H6 | 2015-05-12 |
| 9278265 Canada Inc. | 650 King St. West., Unit 102, Toronto, ON M5V 0H6 | 2015-05-03 |
| Buoyancy Digital + Design Inc. | 650 King Street West #510, Toronto, ON M5V 0H6 | 2014-07-04 |
| Find all corporations in postal code M5V 0H6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Melissa Louie | 650 King Street West, Suite 607, Toronto ON M5V 0H6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 0H6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Upkeep Shoppe Inc. | 358 Preston St., Ottawa, ON K1S 4M7 | 2011-10-13 |
| The Trade Shoppe Inc. | 4-243 Victoria Park Ave, Toronto, ON M4E 3S4 | 2013-02-11 |
| Fat Bz's Sandwich Shoppe Inc. | 852 Bronson Avenue, Ottawa, ON K1S 4G7 | 2007-09-05 |
| A Bilingual Shoppe : J&m Ltd. | 11 Garbut Crescent, Toronto, ON M9C 5E3 | 2012-10-14 |
| The Flour Shoppe Inc. | 602 Rosehill Avenue, Ottawa, ON K2S 0K3 | 2008-12-30 |
| Shaadi Shoppe Inc. | 63 Natronia Trail, Brampton, ON L6P 3N8 | 2017-05-01 |
| The Virtual Cfo Shoppe Inc. | 88 Newcombe Road, Dundas, ON L9H 0A6 | 2017-05-15 |
| Le Surf Shoppe Inc. | 9 Longwood Avenue, Nepean, ON K2H 6G3 | 2011-06-27 |
| The Com Shoppe Incorporated | 6 Howard Court, Ottawa, ON K2J 3Z8 | 2013-07-16 |
| Off The Dock Cannabis Shoppe Inc. | 476 Elizabeth St, Midland, ON L4R 1Z8 | 2020-06-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Letterpress Shoppe Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.