MNENOSYNE T.R.A.C.E. INTERNATIONAL INC. (Corporation# 8509883) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2013.
| Corporation ID | 8509883 |
| Business Number | 816926935 |
| Corporation Name | MNENOSYNE T.R.A.C.E. INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
1709 St. Patrick Apt. 702 Montreal QC H3K 3G9 |
| Incorporation Date | 2013-05-01 |
| Dissolution Date | 2014-11-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ross Cochran | 1709 St-Patrick, apt. 702, Montreal QC H3K 3G9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-05-24 | current | 1709 St. Patrick, Apt. 702, Montreal, QC H3K 3G9 |
| Address | 2013-05-01 | 2013-05-24 | 800 RenГ©-lГ©vesque Blvd. West, Suite 2220, Montreal, QC H3B 1X9 |
| Name | 2013-05-01 | current | MNENOSYNE T.R.A.C.E. INTERNATIONAL INC. |
| Status | 2014-11-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-05-01 | 2014-11-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-11-26 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2013-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9509151 Canada Inc. | 1647, Rue Saint-patrick, MontrГ©al, QC H3K 3G9 | 2015-11-12 |
| 9302824 Canada Inc. | 1741 Rue Saint-patrick, MontrГ©al, QC H3K 3G9 | 2015-05-21 |
| 9134611 Canada Inc. | 1649 Rue Saint-patrick, # 301, MontrГ©al, QC H3K 3G9 | 2014-12-23 |
| 9025464 Canada Inc. | 1711 Rue St-patrick, MontrГ©al, QC H3K 3G9 | 2014-09-19 |
| Pops Flipups Inc. | 1655 Rue Saint-patrick #509, Montreal, QC H3K 3G9 | 2013-07-12 |
| Gilles Maille, Architecte Inc. | 201-1669, Rue St-patrick, MontrГ©al, QC H3K 3G9 | 2012-11-21 |
| Axellite Leadership & Performance Inc. | 1745, St-patrick, MontrГ©al, QC H3K 3G9 | 2012-04-11 |
| Mhd International Inc. | 205-1719 Rue Saint-patrick, Montreal, QC H3K 3G9 | 2012-01-24 |
| Osh3 Technologies Canada Inc. | 1741, Saint-patrick, Montreal, QC H3K 3G9 | 2011-11-17 |
| Ym2 Inc. | 1699, Rue St-patrick App. 201, MontrГ©al, QC H3K 3G9 | 2011-10-19 |
| Find all corporations in postal code H3K 3G9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ross Cochran | 1709 St-Patrick, apt. 702, Montreal QC H3K 3G9, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H3K 3G9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| SolidaritÉ Pour Le DÉveloppement International (solideve International) | 1900 Marquis Avenue, #74, Ottawa, ON K1J 8J2 | 2011-06-02 |
| Icahm (international Committee On Archaeological Heritage Management) International Secretariat | 303 Notre Dame E, 5e Etage, Montreal, QC H2Y 3Y8 | 1994-01-19 |
| Canmore International (aide MÉdicale Canadienne I Nternationale) | 9 Rockledge Court, Montreal, QC H3H 1A5 | 1992-01-20 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Airwave International Ltd | 12005 Cargo 3, Suite 218-l Montreal International Airp, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-11-09 |
| Prestige International Freight Forwarder 2000 Inc. | 6500 Silver Dart Drive - Po Box 6009, Toronto International Airport, Mississauga, ON L5P 1B2 | 2000-10-19 |
| La Corporation Du Pont International De La Voie Maritime, Ltee | 200 Akwesasne International Road, Akwesasne, ON K6H 5R7 | 1962-11-13 |
| BurundirГ©alitГ©s International Inc (bri) - | 1151 Burgundy Lane, Ottawa, ON K1C 2M9 | 2002-11-12 |
| Hub International QuÉbec LimitÉe | 500-4428 Boul. St-laurent, Montréal, QC H2W 1Z5 | |
| It International Telecom Consulting Inc. | 16743 Hymus Blvd, Kirkland, QC H9H 3L4 | 1999-08-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on MNENOSYNE T.R.A.C.E. INTERNATIONAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.