Global Direct Imports LTD. (Corporation# 8509603) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2013.
| Corporation ID | 8509603 |
| Business Number | 816837934 |
| Corporation Name | Global Direct Imports LTD. |
| Registered Office Address |
1195 B Fir Street Campbell River BC V9W 3B7 |
| Incorporation Date | 2013-05-01 |
| Dissolution Date | 2017-02-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Warren Joseph | 1835 Snowbird Cr., Campbell River BC V9W 6P6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-06-11 | current | 1195 B Fir Street, Campbell River, BC V9W 3B7 |
| Address | 2013-05-01 | 2014-06-11 | 1835 Snowbird Cr., Campbell River, BC V9W 6P6 |
| Name | 2013-05-01 | current | Global Direct Imports LTD. |
| Status | 2017-02-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-09-23 | 2017-02-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-05-01 | 2016-09-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-02-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1195 B Fir Street |
| City | Campbell River |
| Province | BC |
| Postal Code | V9W 3B7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12093472 Canada Inc. | 403-2777 North Beach Drive, Campbell River, BC V9W 0B5 | 2020-05-29 |
| Tn Scaling Ltd. | 402 - 572 South Island Hwy, Campbell River, BC V9W 1A8 | 2007-10-31 |
| Avanti Safety Consultants Inc. | #201 - 1350 South Island Hwy, Campbell River, BC V9W 1B7 | 2015-03-21 |
| 6017711 Canada Inc. | 2583 South Island Highway, Campbell River, BC V9W 1C5 | 2002-09-09 |
| First Nations Electoral Officers Association | 1218 Bute Cres., Campbell River, BC V9W 1G5 | 2005-04-01 |
| Chikondi One Heart Angels Orphanage | 2236 Dalton Road, Campbell River, BC V9W 1H7 | 2012-04-23 |
| Matson Mechanical Repair Ltd. | 2018 Palmer Rd., Campbell River, BC V9W 1M5 | 2008-01-29 |
| 10511676 Canada Corp. | 48 Rockland Road, Campbell River, BC V9W 1N3 | 2017-12-01 |
| Coast Emergency Supply Ltd. | 7-391 Erickson Road, Campbell River, BC V9W 1S8 | 2006-10-27 |
| 8311099 Canada Incorporated | 1278 South Alder St., Campbell River, BC V9W 1Z7 | 2012-09-27 |
| Find all corporations in postal code V9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Warren Joseph | 1835 Snowbird Cr., Campbell River BC V9W 6P6, Canada |
| City | Campbell River |
| Post Code | V9W 3B7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Importations Direct-gift Inc. | 640 LГ©onard-de-vinci Street, Sainte-dorothГ©e, Laval, QC H7X 3G9 | 1997-03-10 |
| Lio-rom Farm Direct Imports Inc. | 4705 Concession Road 5, Newtonville, ON L0A 1J0 | 2015-10-20 |
| Galaxat Global Direct Communications Inc. | 1592 Jarry East, 2nd Floor, Montreal, QC H2E 1B2 | 1995-03-22 |
| Mpl Direct Global Group Inc. | 941 Mcneil Dr, Milton, ON L9T 6N1 | 2020-09-24 |
| Direct Global Purchasing Corporation | 992 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A7 | 2016-07-06 |
| Gdd-global Direct Dealing Capital, Inc. | 449 Rue St. Pierre, Suite 101, Montreal, QC H2Y 2M8 | 2002-02-26 |
| Tl Global Direct Investment Inc. | 20 Wertheim Court, #22, Richmond Hill, ON L4B 3A8 | 2002-12-04 |
| Global Direct Group Ltd. | 30002, 10060 Jasper Ave., Edmonton, AB T5J 1V9 | 2004-02-09 |
| Global Direct Network Solutions Ltd. | 13860 24th Street, Edmonton, AB T5J 1V9 | 2003-11-27 |
| Weatherford Global Direct Corp. | 218-7100 Woodbine Avenue, Markham, ON L3R 5J2 | 2018-07-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on Global Direct Imports LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.