FBC Partners Inc. (Corporation# 8509450) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2013.
| Corporation ID | 8509450 |
| Business Number | 812510444 |
| Corporation Name | FBC Partners Inc. |
| Registered Office Address |
323 Ontario East Montreal QC H2X 1H7 |
| Incorporation Date | 2013-04-30 |
| Dissolution Date | 2014-07-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Othman Kacimi | 3524 Cartier, Montreal QC H2K 4G2, Canada |
| Eric Gauthier | 170 Rue Vinet, Apt. 206, Montreal QC H3J 2T9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-04-30 | current | 323 Ontario East, Montreal, QC H2X 1H7 |
| Name | 2013-04-30 | current | FBC Partners Inc. |
| Status | 2014-07-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-30 | 2014-07-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-14 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2013-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Auberge Jazz Inc. | 329 Ontario East Street, Montreal, QC H2X 1H7 | 2008-06-12 |
| Northern Jazz Real Estate Holdings Ltd. | 329 Ontario Street East, Montreal, QC H2X 1H7 | 2008-06-12 |
| Schizo Films Inc. | 325, Ontario Est, Montreal, QC H2X 1H7 | 2006-05-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chen Hui Ying Investments Ltd. | 1075 Rue De Bullion, Room 105, Montreal, QC H2X 0A1 | 1993-10-25 |
| 7327609 Canada Inc. | 35751 Leo Pariseau, MontrГ©al, QC H2X 0A4 | 2010-02-06 |
| 12309912 Canada Inc. | 150 Sherbrooke E., Suite 509, Montreal, QC H2X 0A5 | 2020-09-01 |
| Mixonset Inc. | 303-150 Rue Sherbrooke Est, MontrГ©al, QC H2X 0A5 | 2018-12-13 |
| 8687447 Canada Inc. | 150 Rue Sherbrooke Est, Porte 408, Montreal, QC H2X 0A5 | 2013-11-07 |
| 9033432 Canada Inc. | 150 Rue Sherbrooke Est, App. 422, MontrГ©al, QC H2X 0A5 | 2015-03-24 |
| 9268367 Canada Inc. | 150 Rue Sherbrooke Est, App. 422, MontrГ©al, QC H2X 0A5 | 2015-08-20 |
| Difarca Inc. | 305 Boulevard RenГ©-lГ©vesque Est, MontrГ©al, QC H2X 0A6 | |
| Canadian Critical Care Trials Group | Chum - Pavillon R, 900 Rue St-denis, Porte R04-486, Montreal, QC H2X 0A9 | 2016-11-21 |
| Canadian Society for Virology (csv) | Crchum, 900 Rue Saint Denis, Bureau R10.470, Montreal, QC H2X 0A9 | 2016-03-31 |
| Find all corporations in postal code H2X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Othman Kacimi | 3524 Cartier, Montreal QC H2K 4G2, Canada |
| Eric Gauthier | 170 Rue Vinet, Apt. 206, Montreal QC H3J 2T9, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H2X 1H7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mga Partners Inc. | 3700 Steeles Avenue West, Suite 1001, Woodbridge, ON L4L 8M9 | |
| Avocats GalilГ©o Partners Inc. | 1410-2021 Avenue Union, MontrГ©al, QC H3A 2S9 | 2016-09-08 |
| Navstar Aviation Partners Inc. | 6500, Silver Dart Drive, Suite 205, Mississauga, ON L5P 1A5 | |
| Great Partners Enterprises Inc. | 2257 Kingsway, Vancouver, QC V5N 2T6 | 1989-08-07 |
| Te Capital Partners Inc. | #200 - 1965 Broad Street, Regina, SK S4P 1Y1 | |
| Ncp Northland Capital Partners (usa) Inc. | Suite 3050, 100 King Street West, Toronto, ON M5X 1C9 | |
| Roundtable Capital Partners Inc. | 100 Adelaide Street West, Suite 2920, Toronto, ON M6J 2L3 | |
| X-roads Technology Partners Inc. | #3-12710 Lagoon Road, Madeira Park, BC V0N 2H1 | |
| Parrot Partners Canada | 25 Industrial Avenue, Carleton Place, ON K7C 3V7 | |
| Pih Partners In Health Canada | 890 Yonge Street, Unit 603, Toronto, ON M4W 3P4 |
Please comment or provide details below to improve the information on FBC Partners Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.