SWEET NORTHERN DELIGHTS INC. (Corporation# 8509395) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2013.
| Corporation ID | 8509395 |
| Business Number | 813121449 |
| Corporation Name | SWEET NORTHERN DELIGHTS INC. |
| Registered Office Address |
199, Boulevard Labelle, Porte F RosemГЁre QC J7A 2H2 |
| Incorporation Date | 2013-04-30 |
| Dissolution Date | 2015-09-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JERRY RUVO | 3097, avenue des Aristocrates, Laval QC H7E 5H3, Canada |
| JOSEPH PIRILLO | 6417, rue Bélanger, Montréal QC H1T 3S3, Canada |
| GIUSEPPE CASTIGLIONE | 674, des Vignobles, Rosemère QC J7A 4S6, Canada |
| FRANK RUVO | 10365, promenade des Riverains, Montréal QC H1J 3C3, Canada |
| PEPPINO RUVO | 2444, rue Dalbis, Laval QC H7T 2Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-04-30 | current | 199, Boulevard Labelle, Porte F, RosemГЁre, QC J7A 2H2 |
| Name | 2013-04-30 | current | SWEET NORTHERN DELIGHTS INC. |
| Status | 2015-09-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-30 | 2015-09-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-11 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2013-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 199, Boulevard Labelle, porte F |
| City | RosemГЁre |
| Province | QC |
| Postal Code | J7A 2H2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8651795 Canada Inc. | 155, Boul. Labelle, Suite 101, RosemГ€re, QC J7A 2H2 | 2013-10-02 |
| 7048521 Canada Inc. | 155, Boul. CurÉ-labelle, Bureau 100, RosemÈre, QC J7A 2H2 | 2008-09-22 |
| 4464133 Canada Inc. | 199 Boulevard Labelle, Porte F, Rosemere, QC J7A 2H2 | 2008-04-03 |
| Groupe Immobilier Cepaq Inc. | 155 Boul. Labelle, RosemГ€re, QC J7A 2H2 | 2004-07-26 |
| Boomerang St-patrick Inc. | 155, Boul. Labelle, Bureau 101, RosemГЁre, QC J7A 2H2 | 2003-10-10 |
| 3853250 Canada Inc. | 155 Boulevared Labelle, Suite 100, Rosemere (laval), QC J7A 2H2 | 2001-01-15 |
| 3827062 Canada Inc. | 155 Boulevard Labelle, Suite 100, Rosemere (laval), QC J7A 2H2 | 2000-10-26 |
| 3600653 Canada Inc. | 155, Boulevard Labelle, Bureau 101, Rosemere, QC J7A 2H2 | 1999-03-24 |
| 3522725 Canada Inc. | 155 Boul Labelle, Rosemere, QC J7A 2H2 | 1998-10-19 |
| 3522733 Canada Inc. | 155 Boulevard Labelle, Rosemere, QC J7A 2H2 | 1998-10-19 |
| Find all corporations in postal code J7A 2H2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JERRY RUVO | 3097, avenue des Aristocrates, Laval QC H7E 5H3, Canada |
| JOSEPH PIRILLO | 6417, rue Bélanger, Montréal QC H1T 3S3, Canada |
| GIUSEPPE CASTIGLIONE | 674, des Vignobles, Rosemère QC J7A 4S6, Canada |
| FRANK RUVO | 10365, promenade des Riverains, Montréal QC H1J 3C3, Canada |
| PEPPINO RUVO | 2444, rue Dalbis, Laval QC H7T 2Y9, Canada |
| City | RosemГЁre |
| Post Code | J7A 2H2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Sweet Sweet Home Management Inc. | 91 Muret Crescent, Vaughan, ON L6A 4H4 | 2018-10-25 |
| Sweet Electronique Inc. | 3525 Ashby, St-laurent, QC H4R 2K3 | 1983-11-30 |
| Harbour Authority of Sweet Bay | 82 Harbourview Road, Sweet Bay, NL A0C 2P0 | 1999-04-19 |
| Sweet Sunshine Stables Inc. | 800 Rene-levesque West, Suite 2220, Montreal, QC H3B 1X9 | 2015-09-04 |
| Sweet Sicily Foods Inc. | 300 Canal Bank, Suite 308, Montreal, QC H8R 1H3 | 2007-05-30 |
| Gestion Sweet Park Inc. | 905 Hodge Street, Saint-laurent, QC H4N 2B3 | 1993-10-21 |
| La SociГ©tГ© Sweet-zone Inc. | 194, 29e Avenue, Pointe-calumet, QC J0N 1G1 | 2020-08-06 |
| Sweet Pops Creations Inc. | 428 St Pierre, 101, Montreal, QC H2Y 2M5 | 2015-02-25 |
| Sweet Bee Designs Inc. | 1709, 20th Ave, Coaldale, AB T1M 1N2 | |
| Clinique Sweet Energetic Angel Inc. | 3242 Monsabre, Montreal, QC H1N 2L5 | 2004-02-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on SWEET NORTHERN DELIGHTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.