ion biomedical inc. (Corporation# 8509336) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2013.
| Corporation ID | 8509336 |
| Business Number | 812545242 |
| Corporation Name | ion biomedical inc. |
| Registered Office Address |
5658 Cornwallis St. Halifax NS B3K 1B5 |
| Incorporation Date | 2013-04-30 |
| Dissolution Date | 2016-08-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michael L. Speraw | 5658 Cornwallis St., Halifax NS B3K 1B5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-04-30 | current | 5658 Cornwallis St., Halifax, NS B3K 1B5 |
| Name | 2013-04-30 | current | ion biomedical inc. |
| Status | 2016-08-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-13 | 2016-08-09 | Active / Actif |
| Status | 2015-10-01 | 2015-10-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-04-30 | 2015-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-08-09 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2013-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11830392 Canada Ltd. | 311-2717, Gladstone Street, Halifax, NS B3K 0A4 | 2020-01-07 |
| Takaya Technology Inc. | 901-5839 Cunard Street, Halifax, NS B3K 0B1 | 2020-08-06 |
| The Tribe Network | 3260 Barrington Street, 618, Halifax, NS B3K 0B5 | 2020-07-06 |
| Fresh Mortgages Inc. | 3204 Barrington Street, Halifax, NS B3K 0B5 | 2009-01-28 |
| Tbg Mortgage Brokers Inc. | 105-3260 Barrington Street, Invis Main Office, Halifax, NS B3K 0B5 | 2008-08-04 |
| 8074461 Canada Inc. | 5221 Cornwallis Street, Suite 209, Spice Building, Halifax, NS B3K 0B6 | 2012-01-06 |
| Jagerbomb Inc. | 5221 Cornwallis St., Unit #402, Halifax, NS B3K 0B6 | 2008-08-08 |
| Vital Signs Nurse Consulting Inc. | 5221 Cornwallis Street, Unit 515, Halifax, NS B3K 0B6 | 2019-06-10 |
| My Cozzes Ltd. | 5221 Cornwallis St., #104, Halifax, NS B3K 0B6 | 2019-11-29 |
| The Wells Collective Ltd. | 5221 Cornwallis Street, Unit 408, Halifax, NS B3K 0B6 | 2020-10-30 |
| Find all corporations in postal code B3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michael L. Speraw | 5658 Cornwallis St., Halifax NS B3K 1B5, Canada |
| City | Halifax |
| Post Code | B3K 1B5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Envirogreen Biomedical Inc. | 556 Maclaren St., Ottawa, ON K1R 5K7 | 2000-02-25 |
| Services Biomedical Lifecore (canada) Inc. | 100 King Street, Suite 6600 P O Box 50, Toronto, ON M5X 1B8 | 1990-11-20 |
| Auricle Biomedical Corporation | 208 - 5455 West Boulevard, Vancouver, BC V6M 3W5 | |
| Iq Biomedical Inc. | 46 Grandville Ave, Toronto, ON M6N 4T9 | 2014-02-04 |
| Kmg Biomedical Inc. | 320 Richmond St. E, Suite 916, Toronto, ON M5A 1P9 | 2018-09-27 |
| Stem Biomedical | 135 Highland Rd W, Kitchener, ON N2M 3B9 | 2016-11-17 |
| Biomedical Illuminations Inc. | 25 Oak Street, Grimsby, ON L3M 3G4 | 2013-09-09 |
| Teonan Biomedical Inc. | 11 Rue Beacon, Kirkland, QC H9J 2E9 | 2014-10-30 |
| Rb Biomedical Ltd. | 63 Stirrup Court, London, ON N6G 3T8 | 2018-08-20 |
| Biomedical Power Inc. | 68 Remora Way, Ottawa, ON K2J 6H4 | 2019-05-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on ion biomedical inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.