MACHINERIE AGROTECH INC. (Corporation# 850926) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 7, 1979.
| Corporation ID | 850926 |
| Business Number | 899896443 |
| Corporation Name | MACHINERIE AGROTECH INC. |
| Registered Office Address |
100 Rue St Arthur Portneuf Station QC G0A 2Z0 |
| Incorporation Date | 1979-06-07 |
| Dissolution Date | 1995-08-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| A. BIASOTTO | 66 DES EPINETTES, PORTNEUF VILLE QC G0A 2Y0, Canada |
| E.B. HARDY | 28 CHEMIN HARDY, PORTNEUF VILLE QC G0A 2Y0, Canada |
| Y. HARDY | 28 CHEMIN HARDY, PORTNEUF VILLE QC G0A 2Y0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-06-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-06-06 | 1979-06-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-06-07 | current | 100 Rue St Arthur, Portneuf Station, QC G0A 2Z0 |
| Name | 1981-11-02 | current | MACHINERIE AGROTECH INC. |
| Name | 1979-06-07 | 1981-11-02 | LES ENTREPRISES BIASOTTO & HARDY (CANADA) INC. |
| Name | 1979-06-07 | 1981-11-02 | LES ENTREPRISES BIASOTTO ; HARDY (CANADA) INC. |
| Status | 1995-08-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-09-06 | 1995-08-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-06-07 | 1986-09-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-08-25 | Dissolution | |
| 1979-06-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1986 | 1983-01-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1984 | 1983-01-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 100 RUE ST ARTHUR |
| City | PORTNEUF STATION |
| Province | QC |
| Postal Code | G0A 2Z0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Camionnage Dan Vic Inc. | 351 Boul Gauthier, Notre-dame De Portneuf, QC G0A 2Z0 | 1994-09-23 |
| B.p.m.g.l. Canada Inc. | 100 St-arthur, Portneuf-station, QC G0A 2Z0 | 1989-07-17 |
| Le Secret Du Video Portneuf Ltee | 1623 St-charles, Portneuf Stn. Portneuf, QC G0A 2Z0 | 1984-10-30 |
| Lubri Plus Inc. | 3650 De La Chapelle, Portneuf, QC G0A 2Z0 | 1981-07-30 |
| Les Exploitations Forestieres St-basile Inc. | 655 St-charles, Portneuf-station, QC G0A 2Z0 | 1980-05-12 |
| Societe Immobiliere G.m.r. Inc. | 3650 Rang La Chapelle, Portneuf-station, QC G0A 2Z0 | 1978-07-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9899111 Canada Corporation | De Singapour, Saint Augustin De Desmaures, QC G0A 0P5 | 2016-09-08 |
| Les Toitures Maurice Bedard Inc. | 129, Rang St-georges, Ste-christine D'auvergne, QC G0A 1A0 | 1979-05-02 |
| AssemblГ©e ChrГ©tienne Semence D'amour | 208 Rue Saint-benoit, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2019-12-30 |
| Awttscan Ltd. | 202-201 Rue Du Val Des Neiges, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2019-02-01 |
| Centre Communautaire AimГ© Et Patience | 208, Saint-benoit, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-09-06 |
| Cawttss Inc. | 202-201 Rue Du Val-des-neiges, Ville De BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-05-18 |
| 10652725 Canada Inc. | 214, Rue St-louis, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-02-26 |
| Edtx Canada Inc. | 351 Du Plateau B-2, Beaupre, Quebec, QC G0A 1E0 | 2017-01-17 |
| Viagoal Inc. | 202-201 Rue Du Val-des-neiges, Ville De BeauprÉ, QC G0A 1E0 | 2015-02-17 |
| 9087079 Canada Inc. | 23 De La Brunelle, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2014-11-13 |
| Find all corporations in postal code G0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| A. BIASOTTO | 66 DES EPINETTES, PORTNEUF VILLE QC G0A 2Y0, Canada |
| E.B. HARDY | 28 CHEMIN HARDY, PORTNEUF VILLE QC G0A 2Y0, Canada |
| Y. HARDY | 28 CHEMIN HARDY, PORTNEUF VILLE QC G0A 2Y0, Canada |
| City | PORTNEUF STATION |
| Post Code | G0A2Z0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vizva Agrotech Ltd. | 402-2536 Wark St, Victoria, BC V8T 4G8 | 2019-03-15 |
| Vizva Agrotech Canada Ltd. | 7 Caribou Cr, P 4582, Hay River, NT X0E 0R8 | 2020-07-07 |
| Agrotech Research Incorporated | 786 Willow Avenue, Orleans, ON K1E 1C9 | 2008-10-14 |
| Niger-can Agrotech Corporation (can) Ltd. | 12310 105 Avenue, Suite 110, Edmonton, AB T5N 0Y4 | 1983-07-28 |
| Machinerie Et Technologie A & Y Inc. | 39 Eastbourne, Beaconsfield, QC | 1981-02-13 |
| Mac-lam Machinerie Inc. | 478 Rte 265, Black Lake, QC G0N 1A0 | 1980-06-16 |
| Machinerie SpÉcialisÉe G.b. LtÉe | 105 Industrielle, Rimouski, QC G5M 1A8 | 2000-04-11 |
| Machinerie Alboplast Inc. | 820 St. Francois, Granby, QC | 1978-05-30 |
| Machinerie R.d.g. Inc. | Comte De Shefford, C.p. 60, St-valerien, QC | 1980-08-25 |
| Machinerie R.m. Inc. | 1743, Rue Damiron, QuГ©bec, QC G2E 4B4 | 2013-01-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on MACHINERIE AGROTECH INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.