LADYBIRD BEETLE COMPANY LTD. (Corporation# 8509247) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2013.
| Corporation ID | 8509247 |
| Business Number | 816877930 |
| Corporation Name | LADYBIRD BEETLE COMPANY LTD. |
| Registered Office Address |
4, Columbus Avenue, Apt. 1a Ottawa ON K1K 1R3 |
| Incorporation Date | 2013-04-30 |
| Dissolution Date | 2014-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Elliott Stegenga | 4, Columbus Avenue, Apt. 1A, Ottawa ON K1K 1R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-04-30 | current | 4, Columbus Avenue, Apt. 1a, Ottawa, ON K1K 1R3 |
| Name | 2013-04-30 | current | LADYBIRD BEETLE COMPANY LTD. |
| Status | 2014-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-30 | 2014-03-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-03-10 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2013-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jean-noe Landry Consulting Inc. | 14 Columbus, Ottawa, ON K1K 1R3 | 2009-04-01 |
| 4355962 Canada Inc. | 50 -a Columbus Avenue, Ottawa, ON K1K 1R3 | 2006-03-10 |
| 4268415 Canada Ltd. | 34 Columbus Ave., Ottawa, ON K1K 1R3 | 2004-11-15 |
| 3007014 Canada Inc. | 40 Columbus Ave., Ottawa, ON K1K 1R3 | 1994-02-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Elliott Stegenga | 4, Columbus Avenue, Apt. 1A, Ottawa ON K1K 1R3, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1K 1R3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Silver Beetle Holdings Inc. | 98 Manuel Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2M5 | 1999-12-01 |
| Ladybird Environmental Services Inc. | 8 Gold Finch Court, Brampton, ON L6S 2K7 | 2017-11-13 |
| Ladybird Knitting Mills (1966) Ltd. | 401 Harwood Blvd, Dorion, QC J7V 6A2 | 1950-04-18 |
| Beetle Inc. | 1 King St North, Waterloo, ON N2K 3M7 | 2020-12-09 |
| Beetle Media Inc. | 99 Edgewood Cres, Port Perry, ON L9L 1B6 | 2020-03-20 |
| Dung Beetle Incorporated | 169 Woodhurst Crescent, Stittsville, ON K2S 0T5 | 2016-11-01 |
| Beetle Box Media Inc. | 355 Burrard St, Suite 1900, Vancouver, BC V6C 2G8 | 1999-10-28 |
| Beetle Daycare and Learning Centre Inc. | 361 Crimson Drive, Waterloo, ON N2K 2V2 | 2007-02-03 |
| The Little Rebel Company Ltd. | C/o Murphy & Company LLP, Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2015-08-20 |
| Rle Company - Real Life Entertainment Company Ltd. | 132 Sparks Street, Ottawa, ON K1P 5B6 | 2009-07-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on LADYBIRD BEETLE COMPANY LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.