Nilex Dance Inc. (Corporation# 8509204) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2013.
| Corporation ID | 8509204 |
| Business Number | 816871339 |
| Corporation Name | Nilex Dance Inc. |
| Registered Office Address |
32 Toronto Road Port Hope ON L1A 3R7 |
| Incorporation Date | 2013-04-30 |
| Dissolution Date | 2016-02-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nicole Hyma | 32 Toronto Road, Port Hope ON L1A 3R7, Canada |
| Carol Dwyer | 904 Cornell Cres, Cobourg ON K9A 5H4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-04-30 | current | 32 Toronto Road, Port Hope, ON L1A 3R7 |
| Name | 2013-04-30 | current | Nilex Dance Inc. |
| Status | 2016-02-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-01 | 2016-02-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-04-30 | 2015-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-02-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Petrotoronto International Group Inc. | 46 Toronto Rd., Port Hope, ON L1A 3R7 | 2013-12-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7753276 Canada Inc. | 38 Jiggins Court, Port Hope, ON L1A 0A1 | 2011-01-15 |
| Spanlinks Global Partnerships Ltd. | 383 Lakeshore Road, Port Hope, ON L1A 0A4 | 2013-10-15 |
| 7929935 Canada Inc. | 5 Snell Crt, Port Hope, ON L1A 0A6 | 2011-07-28 |
| Connect Ag Properties Incorporated | 427 Lakeshore Road, Port Hope, ON L1A 0B3 | 2018-04-17 |
| Pa Ft Corp. | 428 Lakeshore Road, Port Hope, ON L1A 0B3 | 2015-01-22 |
| Valitas Capital Partners Inc. | 428 Lakeshore Road, Port Hope, ON L1A 0B3 | 2015-01-22 |
| 11224514 Canada Inc. | 25 Grainger Cres, Port Hope, ON L1A 0B6 | 2019-01-30 |
| Artleey Inc. | 102 White Drive, Port Hope, ON L1A 0B6 | 2017-08-14 |
| Burellis Trends Corporation | 28 Grainger Cres., Port Hope, ON L1A 0B8 | 2012-11-06 |
| 9362908 Canada Inc. | 14 Bigwood Crescent, Port Hope, ON L1A 0C8 | 2015-07-09 |
| Find all corporations in postal code L1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Nicole Hyma | 32 Toronto Road, Port Hope ON L1A 3R7, Canada |
| Carol Dwyer | 904 Cornell Cres, Cobourg ON K9A 5H4, Canada |
| City | Port Hope |
| Post Code | L1A 3R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nilex Construction 2008 Inc. | 9304-39 Avenue, Edmonton, AB T6E 6L8 | 2008-10-27 |
| Perfectionnement Physique Par Dance Aerobique T & S Inc. | 1212 Ouest, Ave. Des Pins, App. 904, Montreal, QC H3G 1A9 | 1981-10-08 |
| Canadian Dance & Dance Sport Council (cddsc) | 484 Cite Des Jeunes, St-lazare, QC J7T 2A7 | 1998-01-21 |
| Les Disques Dance Plant Inc. | 3756 Rue Prieur, Suite 23, Montreal, QC H1H 2M1 | 1991-09-04 |
| Association Canadienne En Danse Et Danse Sportive | 1307 Rue Legendre Est, MontrГ©al, QC H2M 1H3 | 1996-08-23 |
| Ian Dance Limited | 916 The East Mall, Etobicoke, ON M9B 6K1 | |
| Dance Canada Online Corporation | 58 5th Avenue South, Roxboro, QC H2Y 2T8 | 2000-06-07 |
| Kbs Dance Ltd. | 168 Walden Drive, Kanata, ON K2K 2K8 | 2009-08-14 |
| Believe Dance Competitions Inc. | 10 Chatham Ave., Toronto, ON M4J 1K6 | 2009-04-13 |
| Just Dance Challenge Inc. | 172 Whitwell Way, Binbrook, ON L0R 1C0 | 2015-12-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on Nilex Dance Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.