Digital Race Media INC. (Corporation# 8509182) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2013.
| Corporation ID | 8509182 |
| Business Number | 816878730 |
| Corporation Name | Digital Race Media INC. |
| Registered Office Address |
138 Highgrove Crescent Sherwood Park AB T8A 6J8 |
| Incorporation Date | 2013-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michael Stefaniuk | 138 Highgrove Crescent, Sherwood Park AB T8A 6J8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-04-30 | current | 138 Highgrove Crescent, Sherwood Park, AB T8A 6J8 |
| Name | 2013-04-30 | current | Digital Race Media INC. |
| Status | 2013-04-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 138 Highgrove Crescent |
| City | Sherwood Park |
| Province | AB |
| Postal Code | T8A 6J8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ankoni Software Inc. | 101, Highgrove Crescent, Sherwood Park, AB T8A 6J8 | 2007-02-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12019370 Canada Inc. | 49 Raven Drive, Sherwood Park, AB T8A 0C6 | 2020-04-23 |
| Grammatica Communications Ltd. | 80 Raven Drive, Sherwood Park, AB T8A 0C8 | 2019-05-16 |
| 3208168 Canada Inc. | 35 Eagle Drive, Sherwood, AB T8A 0E1 | 1995-12-06 |
| Infinite 8 North Inc. | 21 Wren Crescent, Sherwood Park, AB T8A 0G4 | 2018-09-24 |
| Dolita's Enterprise Ltd. | 28 Lark Street, Sherwood Park, AB T8A 0J3 | 1999-02-24 |
| Canvision Trading Corp. | 23 Circlewood Dr, Sherwood Park, AB T8A 0K5 | 2016-07-13 |
| Teafino Tea Inc. | 39 Merrywood Crescent, Sherwood Park, AB T8A 0M8 | 2019-02-23 |
| Deep Knowing Inc. | 15 Merrywood Cres., Sherwood Park, AB T8A 0M8 | 2013-06-03 |
| Aimheart, Inc. | 15 Merrywood Cres., Sherwood Park, AB T8A 0M8 | 2014-10-27 |
| 10128287 Canada Inc. | 111 Main Terrace, Sherwood Park, AB T8A 0R7 | 2017-03-02 |
| Find all corporations in postal code T8A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michael Stefaniuk | 138 Highgrove Crescent, Sherwood Park AB T8A 6J8, Canada |
| City | Sherwood Park |
| Post Code | T8A 6J8 |
| Category | media |
| Category + City | media + Sherwood Park |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rat Race Media Inc. | 19 Black Cherry Dr., Markham, ON L3P 4L6 | 2014-05-14 |
| Productions Space Race 2 Inc. | 4301, Avenue De L'esplanade, Montreal, QC H2W 1T1 | 2012-11-16 |
| J.s. Digital Media Inc. | 121 Judith Ave., Thornhill, ON L4J 7G8 | 2003-12-30 |
| Bond Digital Media Inc. | 28 Crandell Ave, Brantford, ON N3S 1C9 | 2016-06-16 |
| Camino Digital Media Inc. | 79 Rue Cortland, Chateauguay, QC J6J 1V2 | 2017-07-09 |
| Digital Era Media Inc. | 746 Chatsworth Place, Kingston, ON K7P 2E2 | 2009-05-11 |
| Sonder Digital Media Inc. | 63 The Queensway, Barrie, ON L4M 7J3 | 2018-05-23 |
| Digital Media Md Inc. | 217 Cranberry Circle Se, Calgary, AB T3M 0S1 | 2020-03-30 |
| Ad-it Digital Media Solutions Inc. | 513 Dalewood Cr., Stittsville, ON K2S 0L2 | 2009-08-13 |
| Gta Digital Media Corporation | 55-165 Hampshire Way, Milton, ON L9T 6B9 | 2020-07-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on Digital Race Media INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.