Eton-Enfield Consulting Solutions Incorporated (Corporation# 8509034) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2013.
| Corporation ID | 8509034 |
| Business Number | 816962930 |
| Corporation Name | Eton-Enfield Consulting Solutions Incorporated |
| Registered Office Address |
41 Beardmorecrescent Toronto ON M2K 2P3 |
| Incorporation Date | 2013-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Anderson Lookkin | 41 Beardmore Cresent, Toronto ON M2K 2P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-05-01 | current | 41 Beardmorecrescent, Toronto, ON M2K 2P3 |
| Address | 2013-05-01 | 2016-05-01 | Suite 1508, 15 Michael Power Place, Toronto, ON M9A 5G4 |
| Name | 2013-05-01 | current | Eton-Enfield Consulting Solutions Incorporated |
| Status | 2013-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-07-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-07-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9786406 Canada Inc. | 41 Beardmore Crescent, Toronto, ON M2K 2P3 | 2016-06-09 |
| 9175822 Canada Inc. | 23 Beardmore Cres., Toronto, ON M2K 2P3 | 2015-02-03 |
| 8597260 Canada Incorporated | 25 Beardmore Crescent, Toronto, ON M2K 2P3 | 2013-08-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cake Г La Maison Inc. | 2885, Bayview Ave., Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-12-04 |
| Adliman International Corporation | 319 - 2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-09-09 |
| Green Metro Group Corp. | 2885 Bayview Avenue, Unit 306, Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-07-15 |
| Arlimited Inc. | 2885 Bayview Ave #505, North York, ON M2K 0A3 | 2020-05-13 |
| Eshc Inc. | 334-2885 Bayview Ave, North York, ON M2K 0A3 | 2020-01-09 |
| Cksuv Consulting Inc. | 433-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2019-02-22 |
| 11206729 Canada Inc. | 1423-2885 Bayview Avenue, North York, ON M2K 0A3 | 2019-01-19 |
| Haois International Inc. | 815-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-11-08 |
| 10800325 Canada Inc. | Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-05-25 |
| Rellusion Inc. | 1415-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-04-10 |
| Find all corporations in postal code M2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Anderson Lookkin | 41 Beardmore Cresent, Toronto ON M2K 2P3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M2K 2P3 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zlm Consulting and Trading Corp. | 404 Eton Place, Oakville, ON L6H 1N1 | 2005-01-20 |
| East Hants and Districts Chamber of Commerce | 8 Old Enfield Road, Enfield, NS B2T 1C9 | 1987-08-31 |
| Solitude Business Solutions Inc. | 1004-285 Enfield Place, Mississauga, ON L5B 3Y6 | 2007-02-13 |
| Globagem Solutions Inc. | 285 Enfield Place, Apartment 1408, Mississauga, ON L5B 3Y6 | 2020-09-25 |
| Jplaf Solutions Inc. | 265 Enfield Place, Suite # 1207, Mississauga, ON L5B 3Y7 | 2014-07-15 |
| Zainmjamal Consulting Inc. | 101-285 Enfield Place, Mississauga, ON L5B 3Y6 | 2017-10-23 |
| Afriq-ed Consulting Inc. | 265 Enfield Place, #101, Mississauga, ON L5B 3Y7 | 2008-06-02 |
| Ame-business Consulting Limited | 36 Enfield Ave, Etobicoke, ON M8W 1T8 | 2020-06-16 |
| Halflife Records Inc. | 258 Old Enfield Road, Enfield, NS B2T 1A8 | 2008-04-16 |
| Proonetech Consulting Inc. | 156 Enfield Place. Unit 1808, Mississauga, ON L5B 4L8 | 2020-02-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Eton-Enfield Consulting Solutions Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.