8508895 CANADA INC. (Corporation# 8508895) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2013.
| Corporation ID | 8508895 |
| Business Number | 813239449 |
| Corporation Name | 8508895 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2653, Chemin St-charles Terrebone QC J6W 5X1 |
| Incorporation Date | 2013-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Gilles Villeneuve | 2653, chemin St-Charles, Terrebonne QC J6W 5X1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-04-30 | current | 2653, Chemin St-charles, Terrebone, QC J6W 5X1 |
| Name | 2013-04-30 | current | 8508895 CANADA INC. |
| Status | 2013-04-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestions Summa Tech Inc. | 2740, Rue Saint-charles, Terrebonne, QC J6W 5X1 | 2014-05-02 |
| Les Entreprises Mesga Ltee | 2653 Ch.st-charles, Terrebonne, QC J6W 5X1 | 1990-11-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ess Smart Card Inc. | 1179, Rue De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2018-02-23 |
| 10631981 Canada Inc. | 1179 Rue De L`express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2018-02-14 |
| Cerberus Cvc-r Ltée | 980 Rue De L’express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2015-08-10 |
| 8282285 Canada Inc. | 1179 Rue De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2012-08-26 |
| 7335512 Canada Inc. | 1181 Rue L'express, Lachenaie, QC J6W 0A2 | 2010-02-18 |
| Worldbus Design Corporation | 1111 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2008-03-07 |
| San@sro Inc. | 1179 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2001-06-07 |
| Sandb Inc. | 1179 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2017-06-02 |
| Begouin Transport Inc. | 831 Avenue Du Terroir, Terrebonne, QC J6W 0A3 | 2016-03-22 |
| Aquaweb Distributions Inc. | 1161 Rue LÉvis, Terrebonne, QC J6W 0A9 | 2009-03-30 |
| Find all corporations in postal code J6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Gilles Villeneuve | 2653, chemin St-Charles, Terrebonne QC J6W 5X1, Canada |
| City | Terrebone |
| Post Code | J6W 5X1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8508895 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.