Xerx Software Ltd. (Corporation# 8508801) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2013.
| Corporation ID | 8508801 |
| Business Number | 817024334 |
| Corporation Name | Xerx Software Ltd. |
| Registered Office Address |
350 Webb Drive Unit 1208 Mississauga ON L5B 3W4 |
| Incorporation Date | 2013-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Crystal Moeser-Whitebean | 2247 Hurontario Street, Mississauga ON L5A 2G2, Canada |
| Brandon Whitebean | 2247 Hurontario Street, Mississauga ON L5A 2G2, Canada |
| William Wirth | 350 Webb Drive, Unit 1208, Mississauga ON L5B 3W4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-21 | current | 350 Webb Drive, Unit 1208, Mississauga, ON L5B 3W4 |
| Address | 2013-05-01 | 2017-11-21 | 510-7 Park Vista, East York, ON M4B 1A4 |
| Name | 2013-05-01 | current | Xerx Software Ltd. |
| Status | 2017-11-21 | current | Active / Actif |
| Status | 2017-09-29 | 2017-11-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-05-01 | 2017-09-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-05-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 350 Webb Drive |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5B 3W4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Azma Information Technologies Inc. | 350 Webb Drive, Apt. # 1209, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2008-08-13 |
| Physido Performance Specialists Incorporated | 350 Webb Drive, Suite 1411, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2008-08-26 |
| Pamzy Solutions Inc. | 350 Webb Drive, Unit 1212, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2012-02-14 |
| 8152551 Canada Corporation | 350 Webb Drive, Apartment 607, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2012-03-28 |
| Epagon Pictures Inc. | 350 Webb Drive, Suite 901, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2016-11-01 |
| Infozeal Inc. | 350 Webb Drive, Unit 1004, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2017-02-26 |
| 10575372 Canada Inc. | 350 Webb Drive, Unit 1004, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2018-01-10 |
| Azhar Premium Products Inc. | 350 Webb Drive, Unit. 1611, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2018-01-08 |
| 10840807 Canada Inc. | 350 Webb Drive, Suite # 1411, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2018-06-14 |
| Wealth Builders Network Inc. | 350 Webb Drive, Unit 1101, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2019-07-26 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12426609 Canada Inc. | 2209-350 Webb Dr, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2020-10-19 |
| 12392020 Canada Inc. | 504-350 Webb Drive, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2020-10-04 |
| Bejjany Group Inc. | 404-350 Webb Dr, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2019-08-20 |
| Lezaura Canada Inc. | 1602- 350 Webb Drive, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2019-05-16 |
| 10880540 Canada Inc. | 2112-350 Webb Drive, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2018-07-11 |
| Techonwards Inc. | 1402- 350 Webb Drive, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2017-11-14 |
| 10461393 Canada Inc. | 1609-350 Webb Drive, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2017-10-23 |
| 9727981 Canada Inc. | #901 - 350 Webb Drive, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2016-04-27 |
| 9614729 Canada Incorporated | 1904 - 350 Webb Dr, Mississauga, ON L5B 3W4 | 2016-02-03 |
| Stars Automotive Traders Network Inc. | 1206-350 Webb Dr., Mississauga, ON L5B 3W4 | 2016-01-04 |
| Find all corporations in postal code L5B 3W4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Crystal Moeser-Whitebean | 2247 Hurontario Street, Mississauga ON L5A 2G2, Canada |
| Brandon Whitebean | 2247 Hurontario Street, Mississauga ON L5A 2G2, Canada |
| William Wirth | 350 Webb Drive, Unit 1208, Mississauga ON L5B 3W4, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5B 3W4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Software Serieux & Technologie Inc. | 33 Rosemont, Westmount, QC | 1981-10-28 |
| Edp Software Inc. | Suite 2400, 745 Thurlow Street, Vancouver, BC V6E 0C5 | |
| Qc Med Software Inc. | 895 De La Gauchetiere West, Suite 400, Montreal, QC H3B 4G1 | |
| Pitchperfect Software Inc. | 1300 - 1969 Upper Water Street, Purdy's Wharf Tower II, Halifax, NS B3J 3R7 | |
| Conceptwave Software Inc. | 5935 Airport Road, Suite 1105, Mississauga, ON L4V 1W5 | |
| Intrinsyc Software Holdings Inc. | 800 - 885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | |
| Sred.io Software Inc. | 1408-1228 Nicola Street, Vancouver, BC V6G 2Y6 | |
| Stemsoft Software Inc. | 777 Dunsmuir Street, Suite 1300, Vancouver, BC V7X 1K2 | |
| Mingus Software Inc. | 4035, Rue Saint-ambroise, Bureau 301, MontrГ©al, QC H4C 2E1 | |
| Simpletax Software Inc. | 860 Richmond Street West, Suite 300, Toronto, ON M6J 1C9 |
Please comment or provide details below to improve the information on Xerx Software Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.