Mangiacake Film Inc. (Corporation# 8508747) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2013.
| Corporation ID | 8508747 |
| Business Number | 816912539 |
| Corporation Name | Mangiacake Film Inc. |
| Registered Office Address |
448 Guy St. Ottawa ON K1K 1C2 |
| Incorporation Date | 2013-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nathan Estabrooks | 448 Guy Street, Ottawa ON K1K 1C2, Canada |
| Christina Healy | 137 Brooks Place, Fort McMurray AB T9K 2E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-04-21 | current | 448 Guy St., Ottawa, ON K1K 1C2 |
| Address | 2013-04-30 | 2015-04-21 | 1604 Route 200, Embrun, ON K0A 1W0 |
| Name | 2013-04-30 | current | Mangiacake Film Inc. |
| Status | 2013-04-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-03-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9750568 Canada Inc. | 1-468 Guy Street, Ottawa, ON K1K 1C2 | 2016-05-12 |
| Wet Umbrella Inc. | 448 Guy Street, Ottawa, ON K1K 1C2 | 2013-05-23 |
| Risk Response Inc. | 484 Guy St, Ottawa, ON K1K 1C2 | 2010-01-05 |
| 6388795 Canada Inc. | 484 Guy St, Ottawa, Ontario, ON K1K 1C2 | 2005-05-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Nathan Estabrooks | 448 Guy Street, Ottawa ON K1K 1C2, Canada |
| Christina Healy | 137 Brooks Place, Fort McMurray AB T9K 2E9, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1K 1C2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Music and Film In Motion | 96 Larch St, Suite 200, Sudbury, ON P3E 1C1 | 1999-08-16 |
| Eye Steel Film Inc. | 7095, Rue Marconi, Suite 201, Montreal, QC H2S 3K4 | 2001-04-02 |
| America Film Academy Inc. | 501 Consumers Road, Toronto, ON M2J 5E2 | 2016-02-27 |
| Workshop.film Inc. | 1568 Merivale Road, Suite 105, Ottawa, ON K2G 5Y7 | 2017-05-05 |
| Canadian Film Institute | 2 Daly Ave, Suite 120, Ottawa, ON K1N 6E2 | 1935-08-26 |
| Le Film L'esclave Inc. | 359 Place Royale, Montreal, QC H2Y 2V3 | 1978-07-12 |
| Extras.film Inc. | 1380 Diane Crescent, Ottawa, ON K4A 2N8 | 2018-10-15 |
| Turtle Sound and Film Production Inc. | 12 Legato Crt., Toronto, ON M3B 1L7 | 2003-08-06 |
| Gestion Oeil MÉtal Film Inc. | 7095, Rue Marconi, Suite 201, Montreal, QC H2S 3K4 | 2010-10-08 |
| New Territories Film Company Ltd. | 433 Rue Chabanel, Suite 516, Montreal, QC H2N 2J4 | 1985-06-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Mangiacake Film Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.