8508682 CANADA INC. (Corporation# 8508682) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2013.
| Corporation ID | 8508682 |
| Business Number | 817127335 |
| Corporation Name | 8508682 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3524 Cartier Montreal QC H2K 4G2 |
| Incorporation Date | 2013-04-30 |
| Dissolution Date | 2014-08-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Benjamin De Henning | 4588 De Brebeuf, Apt. 1, Montreal QC H2J 3L3, Canada |
| Othman Kacimi | 3524 Cartier, Montreal QC H2K 4G2, Canada |
| Karim Al Alami | Orchard Parksuites, 11 Orchard Turn, Singapore SC238800, Singapore |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-04-30 | current | 3524 Cartier, Montreal, QC H2K 4G2 |
| Name | 2013-04-30 | current | 8508682 CANADA INC. |
| Status | 2014-08-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-30 | 2014-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-08-01 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2013-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Espoir Africain | 3598 Rue Cartier, Montreal, QC H2K 4G2 | 2006-11-23 |
| 3510239 Canada Inc. | 3586 Rue Cartier, Montreal, QC H2K 4G2 | 1998-08-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10695408 Canada Inc. | 009-1451, Rue Parthenais, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2018-03-22 |
| Fitn Sports and Fitness Inc. | 1451 Rue Parthenais, #524, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2017-08-25 |
| Ocea Creations Inc. | 507-1451 Parthenais Code 148, Montreal, QC H2K 0A2 | 2015-04-19 |
| 9008381 Canada Inc. | 107-1451 Rue Parthenais, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2014-09-04 |
| Investissements & Conseils Plus LtÉe | 104-1451 Rue Parthenais, MontrÉal, QC H2K 0A2 | 2013-07-17 |
| Tterraserve Consulting Inc. | 1451 Rue Parthenais, # 533, Montreal, QC H2K 0A2 | 2010-05-20 |
| Solutions Fuzion Info Inc. | 1451 Parthenais, Unit 507, Montreal, QC H2K 0A2 | 1998-06-18 |
| Une Pinte De Science - Pint of Science Canada | 1451 Rue Parthenais, App 011, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2015-12-17 |
| Postable Inc. | 401-2160 Rue Laforce, MontrГ©al, QC H2K 0B3 | 2017-05-16 |
| Beijing Communication (canada) Investments Inc. | 304-2229 Rue St Catherine E, Montreal, QC H2K 0B8 | 2014-11-07 |
| Find all corporations in postal code H2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Benjamin De Henning | 4588 De Brebeuf, Apt. 1, Montreal QC H2J 3L3, Canada |
| Othman Kacimi | 3524 Cartier, Montreal QC H2K 4G2, Canada |
| Karim Al Alami | Orchard Parksuites, 11 Orchard Turn, Singapore SC238800, Singapore |
| City | Montreal |
| Post Code | H2K 4G2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8508682 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.