WHINNEY HILL LTD. (Corporation# 8363625) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 30, 2012.
| Corporation ID | 8363625 |
| Business Number | 835128448 |
| Corporation Name | WHINNEY HILL LTD. |
| Registered Office Address |
784 Conquerall Road Conquerall Mills NS B4V 6C5 |
| Incorporation Date | 2012-11-30 |
| Dissolution Date | 2015-09-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Barbara E. Claussen | 784 Conquerall Road, Conquerall Mills NS B4V 6C5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-30 | current | 784 Conquerall Road, Conquerall Mills, NS B4V 6C5 |
| Name | 2012-11-30 | current | WHINNEY HILL LTD. |
| Status | 2015-09-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-05-01 | 2015-09-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-11-30 | 2015-05-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2012-11-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 784 Conquerall Road |
| City | Conquerall Mills |
| Province | NS |
| Postal Code | B4V 6C5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rooted School Food Project | 69 Wentzell Drive, Bridgewater, NS B4V 0A2 | 2018-12-12 |
| Canyon Call Communications Limited | 33 Colonial Drive, Conquerall Bank, NS B4V 0K5 | 2015-11-13 |
| On Point Builders Inc. | 211 Somerset Rd, Italy Cross, NS B4V 0M1 | 2018-10-04 |
| 9482768 Canada Inc. | 123 Italy Cross Rd., Italy Cross, NS B4V 0M6 | 2015-10-21 |
| Cape Island Cruisers Limited | 5048 Highway 332, East Lahave, NS B4V 0V6 | 2020-12-09 |
| Intercontinental Sculpture Inc. | 520 Indian Path Road, East Lahave, NS B4V 0V9 | 2014-05-07 |
| Jt It Solution Ltd. | 434 King Street, Bridgewater, NS B4V 1A9 | 2018-07-07 |
| Jintai Jobs Ltd. | 434 King Street, Bridgewater, NS B4V 1A9 | 2018-11-11 |
| Cumings' Fire and Safety Equipment Limited | 668 King Street, Bridgewater, NS B4V 1B4 | 1979-06-06 |
| Gow's Frig-air Ltd. | 641 King Street, Bridgewater, NS B4V 1B5 | 1978-12-19 |
| Find all corporations in postal code B4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Barbara E. Claussen | 784 Conquerall Road, Conquerall Mills NS B4V 6C5, Canada |
| City | Conquerall Mills |
| Post Code | B4V 6C5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ernst & Whinney Inc. | 199 Bay Street, Suite 3300, Toronto, ON M5L 1B2 | 1979-05-07 |
| Duncan & Whinney Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | 2016-09-19 |
| Thorne Ernst & Whinney Inc. | 333 Bay Street, Suite 4600, Bay Adelaide Centre, Toronto, ON M5H 2S5 | 1986-07-14 |
| Tibbit's Hill Investments Inc. | 824 Ch Draper Hill, Sutton, QC J0E 2K0 | 1983-12-30 |
| Smokey Hill Grocery Inc. | 24, Smokey Hill Street, Waskaganish, QC J0M 1R0 | 2014-06-13 |
| Shining Path Consulting Services Inc. | 313 Tower Hill Road, Richmond Hill, ON L4E 0A6 | 2019-02-21 |
| Dena Clinical Research Consulting Inc. | 310 Autumn Hill Blvd, Thorn Hill, ON L4J 8Y4 | 2015-02-12 |
| Vls Energy North America Ltd. | 20012 - 118 Tower Hill Road, Richmond Hill, ON L4E 4M1 | 2017-03-17 |
| 11856227 Canada Inc. | 118 Tower Hill Road, Suite 20012, Richmond Hill, ON L4E 0K6 | 2020-01-21 |
| Glamour Nail Lounge Ltd. | 114 Tower Hill Road, Unit D3, Richmond Hill, ON L4E 0K6 | 2016-11-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on WHINNEY HILL LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.