8363579 CANADA INC. (Corporation# 8363579) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 30, 2012.
| Corporation ID | 8363579 |
| Business Number | 835128844 |
| Corporation Name | 8363579 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4625 Boul. De La Cote Vertu Suite 120 Montreal QC H4S 1C8 |
| Incorporation Date | 2012-11-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GIANCARLO BELLINI | 7233 av. Somerled, Montreal QC H4V 1W4, Canada |
| JOSEPH (ALTER) ALTSHULLER | 170, ch. de la Cote Sainte Catherine, Montreal QC H2V 2A8, Canada |
| NATHAN AGENSKY | 506-6005 boul. Cavendish, Cote St-Luc QC H4W 3E2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-10-13 | current | 4625 Boul. De La Cote Vertu, Suite 120, Montreal, QC H4S 1C8 |
| Address | 2012-11-30 | 2017-10-13 | 4600 Boul. De La Cote Vertu, Suite 7, Montreal, QC H4S 1C7 |
| Name | 2012-11-30 | current | 8363579 CANADA INC. |
| Status | 2012-11-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-12-14 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2012-11-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-06-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12346320 Canada Inc. | 135-4625 Boulevard De La CГґte-vertu, Saint-laurent, QC H4S 1C8 | 2020-09-16 |
| 12286637 Canada Inc. | 120-4625, De La CГґte-vertu Blvd, Saint-laurent, QC H4S 1C8 | 2020-08-21 |
| 11849905 Canada Inc. | 4545 Boulevard Cote-vertu Ouest, Montreal, QC H4S 1C8 | 2020-01-17 |
| 11728083 Canada Inc. | 4625 Boul. De La CГґte-vertu, Bureau 125, MontrГ©al, QC H4S 1C8 | 2019-11-08 |
| Save On Express Logistics Inc. | 4625 Boul. De La CГґte-vertu, Suite 210, Saint-laurent, QC H4S 1C8 | 2019-09-18 |
| 11285092 Canada Inc. | 4665 CГґte-vertu Blvd, Saint-laurent, QC H4S 1C8 | 2019-03-06 |
| 10730360 Canada Inc. | 4625 CГґte Vertu Blvd., Suite 250, Saint-laurent, QC H4S 1C8 | 2018-04-12 |
| 10002232 Canada Inc. | 4545, Boulevard De La CГґte-vertu Ouest, MontrГ©al, QC H4S 1C8 | 2016-11-29 |
| 9889272 Canada Inc. | 125-4625 Boulevard De La CГґte-vertu, MontrГ©al, QC H4S 1C8 | 2016-08-31 |
| Prorecycle Canada Inc. | 4625, Boulevard De La Cote-vertu, Office 135, Montreal, QC H4S 1C8 | 2016-06-10 |
| Find all corporations in postal code H4S 1C8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GIANCARLO BELLINI | 7233 av. Somerled, Montreal QC H4V 1W4, Canada |
| JOSEPH (ALTER) ALTSHULLER | 170, ch. de la Cote Sainte Catherine, Montreal QC H2V 2A8, Canada |
| NATHAN AGENSKY | 506-6005 boul. Cavendish, Cote St-Luc QC H4W 3E2, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H4S 1C8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8363579 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.