ProCare Dental Services Corp. (Corporation# 8363315) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 10, 2012.
| Corporation ID | 8363315 |
| Business Number | 833913643 |
| Corporation Name | ProCare Dental Services Corp. |
| Registered Office Address |
82 Eighth Street Etobicoke ON M8V 3C4 |
| Incorporation Date | 2012-12-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Richard Chang Ling Loh | 82 Eighth Street, Etobicoke ON M8V 3C4, Canada |
| Qadeer Ahmed | 177 Templemead Drive, Hamilton ON L8W 3G4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-12-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-12-10 | current | 82 Eighth Street, Etobicoke, ON M8V 3C4 |
| Name | 2012-12-10 | current | ProCare Dental Services Corp. |
| Status | 2015-05-28 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-05-27 | 2015-05-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-12-10 | 2015-05-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-12-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2019-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2018-01-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-12-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Epicentre Analytics Inc. | 82 Eighth Street, Etobicoke, ON M8V 3C4 | 2010-08-20 |
| 7965818 Canada Inc. | 82 Eighth Street, Etobicoke, ON M8V 3C4 | 2011-09-08 |
| Equalizer Proservices Corp. | 82 Eighth Street, Etobicoke, ON M8V 3C4 | 2013-01-28 |
| 8570906 Canada Corp. | 82 Eighth Street, Etobicoke, ON M8V 3C4 | 2013-07-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mjimbo Inc. | 112 Eight Street, Toronto, ON M8V 3C4 | 2010-09-02 |
| Gallop + Gallop Media Corporation | 82 Eighth St, Etobicoke, ON M8V 3C4 | 2007-10-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laronde Group Inc. | 80 Marine Parade Dr. Unit 1609, Unit 1609, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-08-19 |
| 12180421 Canada Inc. | 408-80 Marine Parade Dr, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-07-07 |
| Vrais HГ©ros Foundation | 76 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-06-02 |
| Platontech Solution Inc. | #430 - 80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-03-19 |
| Ignite Life Mastery Inc. | 414-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-25 |
| Haute Homes Design Inc. | 80 Marine Parade Drive #606, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-14 |
| Sleepy Bunny Sports and Entertainment, Inc. | 213-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-05-01 |
| Harrison Staffing Inc. | 1002-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2019-01-02 |
| 11168533 Canada Inc. | 805-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-29 |
| 11131389 Canada Inc. | 80 Marine Parade Drive Unit 1901, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Richard Chang Ling Loh | 82 Eighth Street, Etobicoke ON M8V 3C4, Canada |
| Qadeer Ahmed | 177 Templemead Drive, Hamilton ON L8W 3G4, Canada |
| City | Etobicoke |
| Post Code | M8V 3C4 |
| Category | dental |
| Category + City | dental + Etobicoke |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Procare Transportation Services Inc. | 109--20 Garnett Janes Rd, Toronto, ON M8V 3Z1 | 2016-07-27 |
| Hallsun Dental Hygiene Services Ltd. | 245 Strasburg Road, Laurentian Dental, Kitchener, ON N2E 3W7 | 1996-12-31 |
| Dr. Nitesh Patel Dental Prof. Corp. | 1012 Prospect Street, Suite A, Fredericton, NB E3B 3C1 | |
| Les Services Dentaires A.b.j. Ltee. | 1303 Bernard Ave West, Montreal, QC | 1975-08-08 |
| Les Services Dentaires R.c.w. Inc. | 465 Victoria Ave., Suite 231, St-lambert, QC J4P 2J2 | 1980-02-26 |
| Services Dentaires Car-lin Ltee | 3400 Du Marche, Suite 201, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2Y1 | 1977-09-02 |
| Les Services Dentaires J.n.b. Inc. | 769 Houde Blvd., St-lambert, QC J4R 1M1 | 1980-02-26 |
| Procare Water Treatment Inc. | 163 Valmont Cress, Dieppe, NB E1A 6J5 | 2002-11-18 |
| Procare Physio and Rehab Inc. | 978 Delgado Drive, Mississauga, ON L5V 2S3 | 2018-01-17 |
| Procare Automotive Center Inc. | 1375 Johnston Road, Ottawa, ON K1V 8Z1 | 2003-11-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on ProCare Dental Services Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.