8363072 CANADA INC. (Corporation# 8363072) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 30, 2012.
| Corporation ID | 8363072 |
| Business Number | 835310244 |
| Corporation Name | 8363072 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
39 Valonia Dr Brampton ON L6V 4J2 |
| Incorporation Date | 2012-11-30 |
| Dissolution Date | 2015-09-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bryan Joseph Hagen | 39 Valonia, Brampton ON L6V 4J2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-30 | current | 39 Valonia Dr, Brampton, ON L6V 4J2 |
| Name | 2012-11-30 | current | 8363072 CANADA INC. |
| Status | 2015-09-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-05-01 | 2015-09-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-11-30 | 2015-05-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2012-11-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12160421 Canada Inc. | 40 Willerton Close, Brampton, ON L6V 4J2 | 2020-06-27 |
| 11716549 Canada Inc. | 11 Valonia Drive, Brampton, ON L6V 4J2 | 2019-11-01 |
| 10091103 Canada Inc. | 3 Valonia Drive, Brampton, ON L6V 4J2 | 2017-02-03 |
| Triple R Logistics Ltd. | 94 Hinchleywood Grove, Brampton, ON L6V 4J2 | 2016-03-31 |
| 7090641 Canada Inc. | 23 Valonia Dr, Brampton, ON L6V 4J2 | 2008-12-09 |
| 6069100 Canada Inc. | 112 Squire Ellis Dr, Brampton, ON L6V 4J2 | 2003-02-24 |
| 11775065 Canada Ltd. | 11 Valonia Drive, Brampton, ON L6V 4J2 | 2019-12-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 99homes Capital Inc. | 201-15 Gateway Blvd, Brampton, ON L6V 0H4 | 2020-08-24 |
| 11910426 Canada Inc. | 127 Christian Ritter Drive, Markham, ON L6V 0V8 | 2020-02-18 |
| 9295437 Canada Incorporated | 20 Shediac Rd, Brampton, ON L6V 0V9 | 2015-05-13 |
| Infinity Global Systems Inc. | 18 Beachville Circle, S, Brampton, ON L6V 1A1 | 2011-04-01 |
| Ck Global Marketing Inc. | 9418 Chinguacousy Rd N, Brampton, ON L6V 1A1 | 2004-04-27 |
| Cema Canadian Emergency Management Agency Inc. Amec | 1279 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-04-26 |
| The Shepherd's House | 10055 Creditview Road, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-01-17 |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Rothwell Seeds International Company Limited | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Find all corporations in postal code L6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bryan Joseph Hagen | 39 Valonia, Brampton ON L6V 4J2, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6V 4J2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8363072 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.