LES INSTALLATIONS SUR FONDATION B.G. LTEE (Corporation# 836303) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 27, 1979.
| Corporation ID | 836303 |
| Corporation Name | LES INSTALLATIONS SUR FONDATION B.G. LTEE |
| Registered Office Address |
1112 Rang 4 Ouest Joly QC G0S 1M0 |
| Incorporation Date | 1979-03-27 |
| Dissolution Date | 1989-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLERMONT BERTRAND | 14 RUE LONGCHAMPS, ST-EMILE QC G0A 3N0, Canada |
| MICHELINE B GRAVEL | 3 RUE RAY-PAR, C P 177, NOTRE-DAME QC G0A 2S0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-03-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-03-26 | 1979-03-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-03-27 | current | 1112 Rang 4 Ouest, Joly, QC G0S 1M0 |
| Name | 1979-03-27 | current | LES INSTALLATIONS SUR FONDATION B.G. LTEE |
| Status | 1989-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-07-03 | 1989-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-03-27 | 1987-07-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-08-31 | Dissolution | |
| 1979-03-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1985-01-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bizier & Fils Ltee | Lotbiniere, Joly, QC G0S 1M0 | 1979-10-05 |
| Les Entreprises Luc Bertrand Inc. | 1112 Rang Iv Ouest, Joly, QC G0S 1M0 | 1979-03-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Constructions Alfred Bizier & Fils Inc. | 115 21e Rue, Beauceville, QC G0S 1A0 | 1984-02-24 |
| L'association Des Courriers Ruraux Du Canada | C.p. 427, Beauceville Est, QC G0S 1A0 | 1981-04-30 |
| Origin Blades Inc. | 534 Du Manoir, Saint Patrice De Beaurivage, QC G0S 1B0 | 2018-09-13 |
| 6264131 Canada Inc. | 178, Rang St-josÉ, St-patrice-de-beaurivage, QC G0S 1B0 | 2004-07-23 |
| Services Routiers Alban Inc. | 455 Du Manoir, St-patrice Lotbiniere, QC G0S 1B0 | 1983-11-25 |
| Transports GÉrard Nadeau & Fils Inc. | 143 Rang St-david, St-patrice, QC G0S 1B0 | 1977-04-27 |
| Les AntiquitГ©s Gilbert Et Gilbert Inc. | 700 Ave. St-augustin, Ste-helene De Breakeyville, QC G0S 1E0 | 1988-07-07 |
| 7844506 Canada Inc. | 21 Avenue Des Pruniers, Sainte-hГ©lГЁne De Breakeyville, QC G0S 1E1 | 2011-04-22 |
| 4332156 Canada Inc. | 72 Place Bon-air, Sainte-hÉlÈne-de-breakeyville, QC G0S 1E1 | 2005-10-26 |
| Groupe Ecosig LtÉe | 15 Place De L'ecole, Breakeyville, QC G0S 1E1 | 1996-09-19 |
| Find all corporations in postal code G0S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CLERMONT BERTRAND | 14 RUE LONGCHAMPS, ST-EMILE QC G0A 3N0, Canada |
| MICHELINE B GRAVEL | 3 RUE RAY-PAR, C P 177, NOTRE-DAME QC G0A 2S0, Canada |
| City | JOLY |
| Post Code | G0S1M0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S.e.m. Installations Ltd. | 895 R Marie-reine, Sherbrooke, QC J1G 2A6 | 1973-05-03 |
| Les Installations De Cables Frimor Ltee | 9637 Clement, Lasalle, QC H8R 4B4 | 1983-05-05 |
| Installations Lido Ltee | 1556 Rue Bergemont, Quebec, QC G1J 3S6 | 1986-06-18 |
| Les Installations C. Berube Ltee | 2200 Boul. Industriel, Val D'or, QC J9P 5K9 | 1975-01-30 |
| Les Installations Cableart Ltee | 4783 Du Chastel, Chomedey, Laval, QC H7W 1X4 | 1985-02-20 |
| Les Installations De Couvre-planchers G.c. Inc. | 34, Rue Scott, Gatineau, QC J8Y 4G3 | 2004-03-24 |
| P.f.p. Installations Limitee | P.o.box 754, Saint John, NB E2L 4B3 | 1963-04-02 |
| Installations S.g.a. Inc. | 3160 Boul. Des Entreprises, Terrebonne, QC J6X 4J8 | 2010-04-08 |
| Les Installations Bye Inc. | 60 St-joseph Blvd., Lachine, QC H8S 2L3 | 2007-11-19 |
| Les Installations Norabitem Ltee | 255 9e Rue, Noranda, QC | 1979-05-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES INSTALLATIONS SUR FONDATION B.G. LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.