HowNet Technologies Inc. (Corporation# 8363013) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 29, 2012.
| Corporation ID | 8363013 |
| Business Number | 839093333 |
| Corporation Name | HowNet Technologies Inc. |
| Registered Office Address |
107 Elm Street Unit 1 Beaconsfield QC H9W 2C9 |
| Incorporation Date | 2012-11-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHANG LING HAO | 107 ELM STREET, Unit 1, Beaconsfield QC H9W 2C9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-03-10 | current | 107 Elm Street, Unit 1, Beaconsfield, QC H9W 2C9 |
| Address | 2012-11-29 | 2014-03-10 | 178-b Amherst, Beaconsfield, QC H9W 2B2 |
| Name | 2012-11-29 | current | HowNet Technologies Inc. |
| Status | 2012-11-29 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-11-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 107 ELM STREET |
| City | Beaconsfield |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 2C9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unifin Corporation Canada | 107 Elm Street, Kingsville, ON N9Y 1W8 | 2012-06-21 |
| Syndicon - Global Infrastructures Corporation | 107 Elm Street, Kingville, ON N9Y 1W8 | 2012-08-10 |
| Xaerus Corporation | 107 Elm Street, Kingsville, ON N9Y 1W8 | 2012-11-16 |
| Air Lease Canada Inc. | 107 Elm Street, Kingsville, ON N9Y 1W8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHANG LING HAO | 107 ELM STREET, Unit 1, Beaconsfield QC H9W 2C9, Canada |
| City | Beaconsfield |
| Post Code | H9W 2C9 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + Beaconsfield |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Poetic Technologies Inc. Les Technologies PoÉtiques Inc. | 800 Place Victoria, Suite 4700, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1994-11-07 |
| Technologies Г‰quilogue Inc. / Equilogue Technologies Inc. | 101, Place Charles Lemoyne, #1007, Longueuil, QC J4K 2T3 | 2003-01-06 |
| Atg - Automation Technologies Group Ltd. | 201 William Paul, Verdun, QC H3E 1R6 | 1986-09-04 |
| Net Integration Technologies (quebec) Inc. | 23 Boulevard De L'aeroport, Bromont, QC J2L 1A3 | 2005-12-20 |
| Cryopak VÉrification Technologies Inc. | 6818 Jarry Est, Montreal, QC H1P 1W3 | |
| D.c.t. Technologies Inc. | 6600 Trans-canada Highway, Suite 750, Pointe Claire, QC H9R 4S2 | 2002-05-23 |
| Les Technologies Larcon Technologies Inc. | 14255 Boul. Gouin Ouest, Suite 814, Pierrefonds, QC H8Z 3C2 | 2003-01-10 |
| Advanced Fiber Technologies (aft) Inc. | 72 Queen Street, Lennoxville, QC J1M 2C3 | 2002-02-08 |
| Chicoine, Maillet & AssociÉs Technologies (c.m.a. Technologies) Inc. | 4287 Rue Juneau, Pierrefonds, QC H9H 2C6 | 1996-03-13 |
| Kes Technologies Environnementales Inc. | 593a, Rang Saint-philomГЁne, Kanesatake, QC J0N 1E0 | 2005-06-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on HowNet Technologies Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.