J.B. INDUSTRIAL STRENGTH GRAPHICS INC. (Corporation# 8362998) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 29, 2012.
| Corporation ID | 8362998 |
| Business Number | 839306735 |
| Corporation Name | J.B. INDUSTRIAL STRENGTH GRAPHICS INC. |
| Registered Office Address |
360 Dufferin St. Suite 106 Toronto ON M6K 1Z8 |
| Incorporation Date | 2012-11-29 |
| Dissolution Date | 2015-09-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jake Bauming | 360 Dufferin St., Suite 106, Toronto ON M6K 1Z8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-29 | current | 360 Dufferin St., Suite 106, Toronto, ON M6K 1Z8 |
| Name | 2012-11-29 | current | J.B. INDUSTRIAL STRENGTH GRAPHICS INC. |
| Status | 2015-09-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-05-01 | 2015-09-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-11-29 | 2015-05-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2012-11-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10639958 Canada Inc. | 358 Dufferin Street, Suite 301, Toronto, ON M6K 1Z8 | 2018-02-20 |
| Ecoschools Canada | 360 Dufferin Street, Unit 102, Toronto, ON M6K 1Z8 | 2017-02-27 |
| Niagara Street Hr Consulting Inc. | 360 Dufferin Street, Suite 107, Toronto, ON M6K 1Z8 | 2015-08-31 |
| Lot Street Print Shop Inc. | 350 Dufferin Street, Toronto, ON M6K 1Z8 | 2014-06-16 |
| South East Europe Books Ltd. | 360 Dufferin St. #105, Toronto, ON M6K 1Z8 | 2011-10-04 |
| 7254296 Canada Ltd. | 376 Dufferin Street, Toronto, ON M6K 1Z8 | 2009-10-05 |
| Arcade Agency Inc. | 358 Dufferin Street, Suite 203, Toronto, ON M6K 1Z8 | 2005-08-22 |
| Beatz To Da Streetz | 358 Dufferin Street, Suite 109, Toronto, ON M6K 1Z8 | 2007-04-16 |
| 8772991 Canada Ltd. | 376 Dufferin Street, Unit 2s, Toronto, ON M6K 1Z8 | 2014-01-29 |
| Casa Talent Agency Inc. | 358 Dufferin Street, Unit 112, Toronto, ON M6K 1Z8 | 2017-07-17 |
| Find all corporations in postal code M6K 1Z8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jake Bauming | 360 Dufferin St., Suite 106, Toronto ON M6K 1Z8, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6K 1Z8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Brooklin Signs & Graphics Inc. | 1-105 Industrial Drive, Whitby, ON L1N 5Z9 | 2006-04-01 |
| C.b.s. Graphics Ltd. | 1247 Rue Metcalfe, Montreal, QC H3B 2V5 | 1982-12-23 |
| Graphics Richelieu Ltee | 220 Edmonton Street, Hull, QC | 1972-11-07 |
| Menzies Graphics Group Ltd. | 900 Howe Street, Suite 900, Vancouver, BC V6Z 2M4 | |
| Quality Graphics Canada Inc. | 7 Donald Street, Winnipeg, MB R3L 2S6 | |
| 613 Strength Inc. | 378 Westar Farm Way, Ashton, ON K0A 1B0 | 2013-05-14 |
| Strength Coach D.f. Inc. | 31 Rue Boisbriand, Gatineau, QC J8R 2X6 | 2020-01-07 |
| 10500259 Canada Inc. | 7 Strength Dr, Brampton, ON L6P 4J1 | 2017-11-17 |
| Canadian Strength Ltd. | 146 Walgreen Road, Kanata, ON K0A 1L0 | 2010-09-09 |
| Strength Revolution Inc. | 18 Louisa Street, Ottawa, ON K1R 6Y6 | 2009-01-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on J.B. INDUSTRIAL STRENGTH GRAPHICS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.