SGN HERBAL INC. (Corporation# 8362408) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 29, 2012.
| Corporation ID | 8362408 |
| Business Number | 834729840 |
| Corporation Name | SGN HERBAL INC. |
| Registered Office Address |
7895 Tranmere Drive Suite 205 Mississauga ON L5S 1V9 |
| Incorporation Date | 2012-11-29 |
| Dissolution Date | 2014-03-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Navdeep Farmaha | 893 Brass Winds Place, Mississauga ON L5W 1T3, Canada |
| Saroj Farmaha | 893 Brass Winds Place, Mississauga ON L5W 1T3, Canada |
| Gurpreet Farmaha | 893 Brass Winds Place, Mississauga ON L5W 1T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-29 | current | 7895 Tranmere Drive, Suite 205, Mississauga, ON L5S 1V9 |
| Name | 2012-11-29 | current | SGN HERBAL INC. |
| Status | 2014-03-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-11-29 | 2014-03-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-03-05 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2012-11-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 7895 Tranmere Drive |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5S 1V9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Baking Association of Canada | 7895 Tranmere Drive, Suite 202, Mississauga, ON L5S 1V9 | 1997-01-08 |
| Calgon Canada, Inc. | 7895 Tranmere Drive, Suite 213-214, Mississauga, ON L5S 1V9 | 1951-12-29 |
| Bullseyeagent Corporation | 7895 Tranmere Drive, Suite 205, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2006-05-29 |
| Lab Science Inc. | 7895 Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2002-10-04 |
| 6478603 Canada Inc. | 7895 Tranmere Drive, Suite 207, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2005-11-16 |
| Flynn Administrative Services Ltd. | 7895 Tranmere Drive, Unit 18, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2009-11-12 |
| Kraftsmen Anndale Project Ltd. | 7895 Tranmere Drive, Suite 223, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2012-06-15 |
| Any-time Pest Control Inc. | 7895 Tranmere Drive, Unit 210, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2014-07-24 |
| Risk Care Insurance Ltd. | 7895 Tranmere Drive, Unit# 30, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2016-02-18 |
| Tablet Investment Inc. | 7895 Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2016-03-22 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12447100 Canada Inc. | 21-7895 Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2020-10-26 |
| 12414082 Canada Inc. | 15-7895, Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2020-10-14 |
| Fueling Healthy Minds | 7895 Tranmere Dr #11b, Mississauga Ontario, ON L5S 1V9 | 2020-10-06 |
| U Customs Inc. | 11-7895 Tranmere Dr, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2019-01-28 |
| 10318868 Canada Inc. | Unit# 4 - 7895 Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2017-07-12 |
| Stream Specialized Inc. | 209-7895 Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2017-06-19 |
| Spoke Chat Inc. | 7895 Tranmere Drive, Suite 205, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2015-09-08 |
| Megastars Realty Inc. | 27b-7895 Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2014-10-03 |
| Property Depot Realty Inc. | 201b-7895 Tranmere Dr, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2014-06-18 |
| Realestate Hut Realty Inc. | 201 B-7895 Tranmere Dr, Mississauga, ON L5S 1V9 | 2014-06-16 |
| Find all corporations in postal code L5S 1V9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Navdeep Farmaha | 893 Brass Winds Place, Mississauga ON L5W 1T3, Canada |
| Saroj Farmaha | 893 Brass Winds Place, Mississauga ON L5W 1T3, Canada |
| Gurpreet Farmaha | 893 Brass Winds Place, Mississauga ON L5W 1T3, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5S 1V9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| New Roots Herbal Inc. | 3405 F. - X. Tessier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 5V5 | |
| Northern Herbal Ltd. | 35 Anne St, Aylmer, ON N5H 2T6 | 2007-09-18 |
| Ptl Herbal and Care Inc. | 54 Shoredale Drive, Scarborough, ON M1G 3S9 | 2019-09-09 |
| The Herbal Brewer Inc. | 259 Spadina Ave, 2nd Floor, Toronto, ON M5T 2E3 | 2017-06-28 |
| 911 Herbal Inc. | 1830 Weston Rd, Unit # 1, Toronto, ON M9N 1V8 | 2013-12-04 |
| Herbal Infusions Inc. | 61 Central Street, Etobicoke, ON M8V 2R6 | 2009-12-07 |
| Hydro Herbal Ltd. | 94 Montreal Road, Ottawa, ON K1L 6E6 | 2009-01-12 |
| The Herbal Circle Inc. | 3180 34 Street, Edmonton, AB T6X 1A5 | 2018-03-07 |
| A&i Herbal Products Inc. | 157 Earlsbridge Blvd., Brampton, ON L7A 3S8 | 2016-02-18 |
| Canada Herbal Inc. | 14 Bradley Road, Markham, ON L3S 1N8 | 2015-10-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on SGN HERBAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.