Nunavut Iron Ore, Inc. (Corporation# 8362246) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 29, 2012.
| Corporation ID | 8362246 |
| Business Number | 835311044 |
| Corporation Name | Nunavut Iron Ore, Inc. |
| Registered Office Address |
2300 Yonge Street Suite 1702 Toronto ON M4P 1E4 |
| Incorporation Date | 2012-11-29 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bruce Walter | 155 Wellington Street West, Toronto ON M5V 3J7, Canada |
| Jowdat Waheed | 155 Wellington Street West, Toronto ON M5V 3J7, Canada |
| John T. Raymond | 155 Wellington Street West, Toronto ON M5V 3J7, Canada |
| John Calvert | 155 Wellington Street West, Toronto ON M5V 3J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-02-07 | current | 2300 Yonge Street, Suite 1702, Toronto, ON M4P 1E4 |
| Address | 2012-11-29 | 2013-02-07 | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 |
| Name | 2012-11-29 | current | Nunavut Iron Ore, Inc. |
| Status | 2016-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2012-11-29 | 2016-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-11-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2014-12-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-12-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nunavut Iron Ore, Inc. | 2300 Yonge Street, Suite 1702, Toronto, ON M4P 1E4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Andromeda Telecom Inc. | 2300 Yonge Street, P.o. Box 67040, Toronto, ON M4P 3C8 | 1996-12-24 |
| Bripro Holdings Inc. | 2300 Yonge Street, Suite #1602, Toronto, ON M4P 1E4 | 1996-12-18 |
| Ronpro Holdings Inc. | 2300 Yonge Street, Suite # 1602, Toronto, ON M4P 1E4 | 1996-12-18 |
| Jaffa Road (florida)(canada) Management Inc. | 2300 Yonge Street, Suite 400, Toronto, ON M4P 1E4 | 1997-10-14 |
| Koutsaris Dental Hygiene Services Limited | 2300 Yonge Street, Suite 704, Toronto, ON M4P 1E4 | 1998-12-31 |
| Miton Investments Inc. | 2300 Yonge Street, Suite 1106, Toronto, ON M4P 1E4 | 1999-12-22 |
| Cinegate Production Management Services Inc. | 2300 Yonge Street, Suite 3003, Toronto, ON M4P 1E4 | 2000-03-28 |
| Cinegate Holdings Inc. | 2300 Yonge Street, Suite 3003, Toronto, ON M4P 1E4 | 2000-03-29 |
| Asequel Production Management Services Inc. | 2300 Yonge Street, Suite 400, Toronto, ON M4P 1E4 | 2000-04-11 |
| Andrew Kay Dental Hygiene Services Inc. | 2300 Yonge Street, Suite 706, Toronto, ON M4P 1E4 | 2004-03-10 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12299801 Canada Inc. | David Mrejen- 2300 Yonge Street, Suite 1600, Toronto, ON M4P 1E4 | 2020-08-27 |
| Vaporvm Limited | 1600 - 2300 Young St, Toronto, ON M4P 1E4 | 2020-03-18 |
| Teknovate Solutions Inc. | 1600 - 2300 Yonge St, Toronto, ON M4P 1E4 | 2019-09-20 |
| Sam Johnson Consulting Inc. | 2300 Yonge Street Suite 1600, Toronto, ON M4P 1E4 | 2019-06-29 |
| Canadian Intelligence Group Inc. | 1600 2300 Yonge Street, Toronto, ON M4P 1E4 | 2019-06-06 |
| Build Your Smile Dental Foundation | 2300 Yonge St. #905, Toronto, ON M4P 1E4 | 2019-02-21 |
| 11232258 Canada Inc. | 2300 Yonge St, Suite 1600, Suite 1600, Toronto, ON M4P 1E4 | 2019-02-04 |
| Impression Ventures IIi Gp Inc. | 2300 Yonge Street, Suite 2003, Toronto, ON M4P 1E4 | 2019-01-17 |
| Babuni Inc. | 67116-2300 Yonge St, Toronto, ON M4P 1E4 | 2019-01-04 |
| 11095536 Canada Inc. | 2300 Yonge Street, Unit No. S2, Toronto, ON M4P 1E4 | 2018-11-13 |
| Find all corporations in postal code M4P 1E4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bruce Walter | 155 Wellington Street West, Toronto ON M5V 3J7, Canada |
| Jowdat Waheed | 155 Wellington Street West, Toronto ON M5V 3J7, Canada |
| John T. Raymond | 155 Wellington Street West, Toronto ON M5V 3J7, Canada |
| John Calvert | 155 Wellington Street West, Toronto ON M5V 3J7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4P 1E4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nunavut Insurance Brokers Ltd. | 2200 - One Lombard Place, Winnipeg, MB R3B 0X7 | 2002-03-14 |
| Nunavut Eastern Arctic Shipping Inc. | 208 Sinaa Street, Iqaluit, NT X0A 0H0 | 1997-05-16 |
| Association Des Francophones Du Nunavut | 981 Nunavut Drive, Po Box 880, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 1997-07-17 |
| Sirius Secourisme En RÉgions IsolÉes (nunavut) Inc./sirius Wilderness Medicine (nunavut) Inc. | 1158 Rue Duquette, Val-david, QC J0T 2N0 | 2009-08-06 |
| Nunavut Telecom Limited | 1560 Federal Road, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2017-07-31 |
| Nunavut Nukkiksautiit Corporation | 922 Niaqunngusiaq Road, Box 1228, Iqaluit, NU X0H 0H0 | |
| Iron Hill Investments Inc. | 1155 Rene-levesque Blvd. West, 40th Floor, Montreal, QC H3B 3V2 | |
| Iron Hill Investments Inc. | 1155 Boul Rene Levesque Oeust, 40 Ieme Etage, Montreal, QC H3B 3V2 | |
| Iron Hill Investments Inc. | 1155 Boul Rene-levesque Ouest, Bur. 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1989-01-17 |
| Iron Traders Incorporated | 10060 Jasper Ave. Tower 1 Suite 2020, Edmonton, AB T5J 3R8 | 2016-08-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Nunavut Iron Ore, Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.