Business Dream Productions Inc. (Corporation# 8362122) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 29, 2012.
| Corporation ID | 8362122 |
| Business Number | 835515644 |
| Corporation Name | Business Dream Productions Inc. |
| Registered Office Address |
99 Browning Avenue Toronto ON M4K 1W2 |
| Incorporation Date | 2012-11-29 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Thomas Howe | 99 Browning Avenue, Toronto ON M4K 1W2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-29 | current | 99 Browning Avenue, Toronto, ON M4K 1W2 |
| Name | 2012-11-29 | current | Business Dream Productions Inc. |
| Status | 2016-07-28 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2016-07-28 | 2016-07-28 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 2012-11-29 | 2016-07-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-28 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 2012-11-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-11-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-11-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-11-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| B3 Strategy Inc. | 97 Browning Ave., Toronto, ON M4K 1W2 | 2012-08-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lions Gate X Productions Corp. | 77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Suite 400, Toronto, ON M4K 0A1 | |
| 12386593 Canada Inc. | 93 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-10-01 |
| Curated Beverage Company Limited | 17 Simpson Ave., Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-08-31 |
| Jackson's Body Essentials Ltd. | 79 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2019-02-05 |
| Adaemi Inc. | 25 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2015-06-16 |
| Sharp Rock Developments Inc. | 95 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2010-02-11 |
| 6871763 Canada Ltd. | 61 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2007-11-11 |
| Bothwell Management Ltd. | 45 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2006-08-23 |
| Metropolitan Community Churches In Canada | 115 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 1976-11-24 |
| 11841041 Canada Inc. | 30 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A2 | 2020-01-13 |
| Find all corporations in postal code M4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Thomas Howe | 99 Browning Avenue, Toronto ON M4K 1W2, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4K 1W2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Miq Dare 2 Dream Productions Inc. | 4600 De La Grande-allГ©e Street, Suite 400, Boisbriand, QC J7H 1S7 | 2016-09-01 |
| Productions Dream Come True Inc. | 738a Querbes, Outremont, QC H2V 3W9 | 1983-09-26 |
| Dream Business Consulting Inc. | 104, Mc Arthur Drive, Vaughan, ON L4J 8J6 | 2004-02-01 |
| Cineflix Productions (frisky Business) Inc. | 3510 Saint-laurent Boulevard, Suite 202, Montreal, QC H2X 2V2 | 2008-02-27 |
| Dream Genie Productions Inc. | 9539 107ave Nw, Edmonton, AB T5H 0T6 | 2017-12-05 |
| Alternate Dream Productions Inc. | 3301 - 120 Homewood Avenue, Toronto, ON M4Y 2J3 | 2010-05-25 |
| Dream Concert Productions (d.c.p.) Inc. | 16 Arrow Rd, North York, ON M9M 2B6 | 1992-02-05 |
| Dream Master Productions Inc. | 2042 Cornwall Street, Regina, SK S4P 2K5 | 1990-04-23 |
| Follow That Dream Productions Inc. | 3528 Lorne Ave., Suite 2, Montreal, QC H2X 2A6 | 1997-12-18 |
| Dream Master Investments Inc. / Investissements Dream Master Inc. | 9600, Meilleur Street, Suite 950, Montreal, QC H2N 2E3 | 2001-04-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Business Dream Productions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.