Entreaty Solutions INC. (Corporation# 8362076) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 29, 2012.
| Corporation ID | 8362076 |
| Business Number | 839308335 |
| Corporation Name | Entreaty Solutions INC. |
| Registered Office Address |
274 Penndutch Circle Stoufffville ON L4A 0P1 |
| Incorporation Date | 2012-11-29 |
| Dissolution Date | 2015-02-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Neha Kumar | 60 Lewiston Road, Scarborough ON M1P 1X9, Canada |
| venkata lakshmi radhika Challakonda | 274 Penndutch Circle, Stouffville ON L4A 0P1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-02-05 | current | 274 Penndutch Circle, Stoufffville, ON L4A 0P1 |
| Address | 2013-04-22 | 2015-02-05 | 60 Lewiston Road, Toronto, ON M1P 1X9 |
| Address | 2013-02-02 | 2013-04-22 | 274 Penndutch Circle, Stouffville, ON L4A 0P1 |
| Address | 2012-11-29 | 2013-02-02 | 60 Lewiston Road, Scarborough, ON M1P 1X9 |
| Name | 2012-11-29 | current | Entreaty Solutions INC. |
| Status | 2015-02-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-11-29 | 2015-02-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-02-06 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2012-11-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-11-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 274 Penndutch Circle |
| City | Stoufffville |
| Province | ON |
| Postal Code | L4A 0P1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11978748 Canada Inc. | 244 Penndutch Circle, Whitchurch-stouffville, ON L4A 0P1 | 2020-03-26 |
| Inqcity Inc. | 278 Penndutch Circle, Whitchurch-stouffville, ON L4A 0P1 | 2018-01-01 |
| 9946667 Canada Inc. | 3 Drum Street, Stouffville, ON L4A 0P1 | 2016-10-17 |
| 12511576 Canada Inc. | 278, Penndutch Cir, Stouffville, ON L4A 0P1 | 2020-11-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cloudboard Technologies Corporation | 15 Dougherty Cres, Stouffville, ON L4A 0A1 | 2014-01-07 |
| Jl Corporate Matters Inc. | 31 Dougherty Cres., Stouffville, ON L4A 0A1 | 2008-12-01 |
| 10601144 Canada Inc. | 35 Trumpet Street, Whitchurch-stouffville, ON L4A 0A3 | 2018-01-26 |
| 9676791 Canada Inc. | 8 Jamesway Crescent, Stouffville, ON L4A 0A3 | 2016-03-19 |
| 9467564 Canada Incorporated | 14 Jamesway Cres, Stouffville, ON L4A 0A3 | 2015-10-07 |
| Sonsgate Interiors Inc. | 10 Jamesway Crescent, Stouffville, ON L4A 0A3 | 2015-05-21 |
| Arc Reality Inc. | 8 Jamesway Crescent, Stouffville, ON L4A 0A3 | 2016-09-01 |
| 10460435 Canada Inc. | 223 Weldon Rd, Stouffville, ON L4A 0A4 | 2017-10-21 |
| L & L Marketing Services Inc. | 162 Dougherty Cres, Stouffville, ON L4A 0A5 | 2012-11-16 |
| Msv Toronto Inc. | 196 Dougherty Crescent, Whitchurch-stouffville, ON L4A 0A6 | 2020-10-27 |
| Find all corporations in postal code L4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Neha Kumar | 60 Lewiston Road, Scarborough ON M1P 1X9, Canada |
| venkata lakshmi radhika Challakonda | 274 Penndutch Circle, Stouffville ON L4A 0P1, Canada |
| City | Stoufffville |
| Post Code | L4A 0P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A B & M Applied Solutions Ltd. | 200 Rue De Gaspe, Suite 916, Verdun, QC H3E 1E6 | 1989-02-09 |
| Ultimate Data Solutions (u.d.s.) Inc. | 10 Rue Cannes, Dollard-des-ormeaux, QC H9G 1T7 | 1999-04-01 |
| Romanian Simple Solutions Inc. | 6514 Rue Clark, MontrГ©al, QC H2S 3E7 | 2010-07-22 |
| Solutions D'affaires Pri Inc. | 3 Place Ville-marie, Suite 400, MontrÉal, QC H3B 2E3 | 2003-09-24 |
| Practice Solutions Ltd. | 1870 Alta Vista Drive, Ottawa, ON K1G 6R7 | 2005-10-12 |
| Global Partner Solutions Inc. | 1415 32e Avenue, Lachine, QC H8T 3J1 | 2006-08-24 |
| Knit Solutions Inc. | 6500 Chemin Mackle, Suite 607, Cote St. Luc, QC H4W 3G7 | 2005-11-30 |
| Solutions Informatiques B2i-plus Inc. | 9290 Boul. Henri-bourassa Est, # 103, MontrГ©al, QC H1K 2S4 | 2009-12-14 |
| Nds Solutions D'impression Inc. | 7820 Henri-bourassa West, St. Laurent, QC H4S 1P4 | 2000-09-18 |
| Thc Medicinal Solutions Inc. | 545 Legendre Street West, Suite 100, Montreal, QC H2N 1J1 | 2013-11-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Entreaty Solutions INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.