The Closet Project Incorporated (Corporation# 8361762) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 28, 2012.
| Corporation ID | 8361762 |
| Business Number | 839308939 |
| Corporation Name | The Closet Project Incorporated |
| Registered Office Address |
50 Portland Street Suite 302 Toronto ON M5V 2M7 |
| Incorporation Date | 2012-11-28 |
| Dissolution Date | 2013-03-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Amanda DiPasquale | 50 Portland St, Suite 302, Toronto ON M5V 2M7, Canada |
| Jennifer Choy | 50 Portland St, Suite 302, Toronto ON M5V 2M7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-28 | current | 50 Portland Street, Suite 302, Toronto, ON M5V 2M7 |
| Name | 2012-11-28 | current | The Closet Project Incorporated |
| Status | 2013-03-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-11-28 | 2013-03-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-05 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2012-11-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Seasmoke Productions Inc. | 50 Portland Street, Ste 621, Toronto, ON M5V 2M7 | 2002-09-04 |
| 6901310 Canada Incorporated | 50 Portland Street, Appartm,ent #912, Toronto, ON M5V 2M7 | 2008-01-08 |
| Kupkake Project Consulting Corporation | 50 Portland Street, Suite 1007, Toronto, ON M5V 2M7 | 2010-04-12 |
| Avail Management Consulting Inc. | 50 Portland Street, Unit 501, Toronto, ON M5V 2M7 | 2016-11-22 |
| 10116467 Canada Inc. | 50 Portland Street, Unit 213, Toronto, ON M5V 2M7 | 2017-02-23 |
| Salt + Company Inc. | 50 Portland Street, Suite 820, Toronto, ON M5V 2M7 | 2020-01-30 |
| Coromite Labs Inc. | 50 Portland Street, Unit 108, Toronto, ON M5V 2M7 | 2020-02-03 |
| 12175223 Canada Inc. | 50 Portland Street, Apt 525, Toronto, ON M5V 2M7 | 2020-07-05 |
| Work By Holiday Inc. | 50 Portland Street, 1007, Toronto, ON M5V 2M7 | 2020-11-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| HÉlÉnik&co Inc. | 619-50 Portland Street, Toronto, ON M5V 2M7 | 2020-10-27 |
| 11038800 Canada Inc. | 426-50 Portland Street, Toronto, ON M5V 2M7 | 2018-10-11 |
| Jolt Squad Events Incorporated | 510 - 50 Portland Street, Toronto, ON M5V 2M7 | 2017-02-07 |
| 8769974 Canada Inc. | 50-921 Portland Street, Toronto, ON M5V 2M7 | 2014-01-27 |
| Odd Skool Clothing Corp. | 50 Portland St, Apt 720, Toronto, ON M5V 2M7 | 2013-01-05 |
| She Shaping Her Esteem | 523-50, Portland Street, Toronto, ON M5V 2M7 | 2012-10-31 |
| 8169608 Canada Ltd. | 918-50 Portland Street, Toronto, ON M5V 2M7 | 2012-04-17 |
| 8009538 Canada Limited | 50 Portland Street #1005, Toronto, ON M5V 2M7 | 2011-10-27 |
| Method Digital Convergence Inc. | 50 Portland St., Suite 621, Toronto, ON M5V 2M7 | 2007-07-15 |
| Orgadry Inc. | 809 50 Portland St., 50 On The Park, Toronto, ON M5V 2M7 | 2007-06-04 |
| Find all corporations in postal code M5V 2M7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Amanda DiPasquale | 50 Portland St, Suite 302, Toronto ON M5V 2M7, Canada |
| Jennifer Choy | 50 Portland St, Suite 302, Toronto ON M5V 2M7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 2M7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Raspy's Closet Incorporated | 11 Willick Pl, Brampton, ON L6X 4Z5 | 2017-06-06 |
| Vixens Closet Inc. | 339 Evanspark Gardens Northwest, Calgary, AB T3P 0E2 | 2018-07-30 |
| Second Closet Incorporated | 157 Adelaide Street West, Suite 260, Toronto, ON M5H 4E7 | |
| Second Closet Incorporated | 157 Adelaide Street West, Suite 260, Toronto, ON M5H 4E7 | 2017-01-09 |
| Walk-in Closet Productions Incorporated | 1449 Oneida Court, Oshawa, ON L1G 4M7 | 2010-02-02 |
| Closet Cents Incorporated | 1 Clairtrell Road, Suite 610, North York, ON M2N 7H6 | 2018-11-08 |
| Project Floof Incorporated | 31 Castlemore Avenue, Markham, ON L6C 2N9 | 2018-01-28 |
| Project Purpose Incorporated | 48 Spruce Street, Toronto, ON M5A 2H9 | 2018-12-08 |
| Mms Project Consultants Incorporated | 1414,33b Street, Nw, Edmonton, AB T6T 0P7 | 2014-11-25 |
| Tks Project Management Incorporated | 727 Salzburg Drive, Waterloo, ON N2V 2N7 | 2016-07-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Closet Project Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.