Arcticana Inc. (Corporation# 8361703) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 28, 2012.
| Corporation ID | 8361703 |
| Business Number | 835518044 |
| Corporation Name | Arcticana Inc. |
| Registered Office Address |
641 Lakeshore Drive North Bay ON P1A 2E9 |
| Incorporation Date | 2012-11-28 |
| Dissolution Date | 2016-09-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ron Garrett | 479a, Lakeshore Drive, North Bay ON P1A 2E2, Canada |
| Angela Garrett | 479a, Lakeshore Drive, North Bay ON P1A 2E2, Canada |
| Chetan Patel | 641, Lakeshore Drive, North Bay ON P1A 2E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-28 | current | 641, Lakeshore Drive, North Bay, ON P1A 2E9 |
| Name | 2012-11-28 | current | Arcticana Inc. |
| Status | 2016-09-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-04-26 | 2016-09-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-11-28 | 2016-04-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-09-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2012-11-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9892966 Canada Inc. | 641, Royal Fern St., Waterloo, ON N2V 2P6 | 2016-09-02 |
| Nesclick Inc. | 641, Armstrong Blvd, Milton, ON L9T 6G8 | 2016-10-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chetron Industries Inc. | 641 Lakeshore Drive, North Bay, ON P1A 2E9 | 2013-08-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Feme Innovations Inc. | 1100b Hwy 17 East, North Bay, ON P1A 0A4 | 2020-07-21 |
| Steele Industrial Supplies Inc. | 4 Commerce Cres., North Bay, ON P1A 0B4 | 2002-04-11 |
| Mindoka Technology Corp. | 119 Progress Court, North Bay, ON P1A 0C1 | 2004-01-27 |
| 8269246 Canada Ltd. | 340 Ross Drive, North Bay, ON P1A 0C3 | 2012-08-08 |
| 11528432 Canada Inc. | 1839 Seymour Street, North Bay, ON P1A 0C7 | 2019-07-22 |
| 10300799 Canada Inc. | 699 Wallace Road, North Bay, ON P1A 0E6 | 2017-06-28 |
| Md Infotech Inc. | 118 Judge Ave, #1, North Bay, ON P1A 1B6 | 2006-05-15 |
| Living Truth Fellowship Ministries | 19 Gertrude Street, North Bay, ON P1A 1J2 | 1984-08-29 |
| Captive Power Inc. | 176 Lakeshore Drive Suite #6, North Bay, ON P1A 1J8 | 2020-01-09 |
| 3953858 Canada Inc. | 24 Gertrude St. East, North Bay, ON P1A 1J8 | 2001-10-05 |
| Find all corporations in postal code P1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ron Garrett | 479a, Lakeshore Drive, North Bay ON P1A 2E2, Canada |
| Angela Garrett | 479a, Lakeshore Drive, North Bay ON P1A 2E2, Canada |
| Chetan Patel | 641, Lakeshore Drive, North Bay ON P1A 2E9, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on Arcticana Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.