Horton Professionals Inc. (Corporation# 8361649) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 28, 2012.
| Corporation ID | 8361649 |
| Business Number | 835520446 |
| Corporation Name | Horton Professionals Inc. |
| Registered Office Address |
2326 Eady Road Renfrew ON K7V 3Z8 |
| Incorporation Date | 2012-11-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Tim McDonald | 152 Storyland Road, Renfrew ON K7V 3Z8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-28 | current | 2326 Eady Road, Renfrew, ON K7V 3Z8 |
| Name | 2012-11-28 | current | Horton Professionals Inc. |
| Status | 2012-11-28 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-11-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-10-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-12-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Illusionary Communications Inc. | 2326 Eady Road, Rr#5, Renfrew, ON K7V 3Z8 | 2008-01-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tauvco Holdings Inc. | 534 Cobus Road, Horton, ON K7V 3Z8 | 2019-01-17 |
| 10759007 Canada Inc. | 93 Gagan Lane, Renfrew, ON K7V 3Z8 | 2018-04-30 |
| Riverwood Acoustics Inc. | 22 Maryann Lane, Renfrew, ON K7V 3Z8 | 2018-04-19 |
| 10623156 Canada Inc. | 2150 Thomson Road, Renfrew, ON K7V 3Z8 | 2018-02-08 |
| 10181200 Canada Inc. | 55 Storie Road, Renfrew, ON K7V 3Z8 | 2017-04-07 |
| 9239839 Canada Inc. | 1027 Garden of Eden Road, Renfrew, ON K7V 3Z8 | 2015-03-31 |
| 8946353 Canada Inc. | 140 Castleford Rd., Renfrew, ON K7V 3Z8 | 2014-07-08 |
| Castleford Freight Systems Inc. | 511 Cardinal Lane, Renfrew, ON K7V 3Z8 | 2013-09-10 |
| Manifesting Magic Inc. | 317 Jim Barr Road, Renfrew, ON K7V 3Z8 | 2013-05-06 |
| Rapidapps Development Inc. | 104 Ferguson Road, Renfrew, ON K7V 3Z8 | 2012-03-28 |
| Find all corporations in postal code K7V 3Z8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Tim McDonald | 152 Storyland Road, Renfrew ON K7V 3Z8, Canada |
| City | Renfrew |
| Post Code | K7V 3Z8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Horton Cbi, Limitee | 55116 Hwy 825, Sturgeon Industrial Park, Sturgeon County, AB T8L 5C1 | 1916-08-04 |
| Selective Professionals' Network Inc. | 172 Deer Pointe Dr, Headingley, MB R4H 0B3 | |
| Sashvee Inc. | 3170 Horton Way, Oakville, ON L6M 0W4 | 2016-04-28 |
| Z & X Tech Canada Inc. | 455 Horton St E, London, ON N6B 1M2 | 2015-11-23 |
| Craftycrabs Inc. | 36 Horton Street, Ajax, ON L1Z 1E3 | 2020-03-28 |
| Acan Trade Ltd. | 6 17 Horton Dr, Stratford, PE C1B 2B7 | 2015-12-03 |
| 11780697 Canada Inc. | 40 Horton St, Ajax, ON L1Z 1E3 | 2019-12-09 |
| Caxport Inc. | 3170 Horton Way, Oakville, ON L6M 0W4 | 2004-01-27 |
| Rio Canada Inc. | 5, Horton Crescent, Brampton, ON L6S 5J3 | 2013-07-11 |
| Visafusion Inc. | 5 Horton Crescent, Brampton, ON L6S 5J3 | 2008-06-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Horton Professionals Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.