8361584 Canada Inc. (Corporation# 8361584) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 28, 2012.
| Corporation ID | 8361584 |
| Business Number | 835726845 |
| Corporation Name | 8361584 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
18669 Rue Aubry Pierrefonds QC H9K 1M5 |
| Incorporation Date | 2012-11-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER LAZARIS | 18669 RUE AUBRY, PIERREFONDS QC H9K 1M5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-28 | current | 18669 Rue Aubry, Pierrefonds, QC H9K 1M5 |
| Name | 2012-11-28 | current | 8361584 Canada Inc. |
| Status | 2012-11-28 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-11-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-12-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 18669 RUE AUBRY |
| City | PIERREFONDS |
| Province | QC |
| Postal Code | H9K 1M5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8447705 Canada Inc. | 18678 Aubry St, Pierrefonds, QC H9K 1M5 | 2013-02-27 |
| Projextram Inc. | 18668 Rue Aubry, MontrГ©al, QC H9K 1M5 | 2011-10-06 |
| Gestion Robert Fuoco Inc. | 18609, Rue Aubry, Pierrefonds, QC H9K 1M5 | 2010-12-20 |
| 7039263 Canada Incorporated | 18698 Aubry, Pierrefonds, QC H9K 1M5 | 2008-09-05 |
| 6610269 Canada Inc. | 18658 Aubry, Pierrefonds, QC H9K 1M5 | 2006-08-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sahymotivation Inc. | 4848, Rue De La Cariole, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2020-09-30 |
| Paladin Haven Incorporated | 18974, Rue Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2018-03-27 |
| Apero Films Inc. | 18985 Rue Du TraГ®neau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2017-07-12 |
| Haikou Services Ltd. | 18894 Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2016-11-23 |
| 8241520 Canada Inc. | 18844 Rue Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2012-07-04 |
| 177956 Canada Inc. | 18854 Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 1983-02-11 |
| Enescu Durace Inc. | Du TraГ®neau St, 19144, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2019-07-18 |
| 7235810 Canada Inc. | 19205 Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2009-09-03 |
| 7043422 Canada Inc. | 19205, Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2008-09-12 |
| Karan Millenium Inc. | 19064 Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2000-03-09 |
| Find all corporations in postal code H9K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PETER LAZARIS | 18669 RUE AUBRY, PIERREFONDS QC H9K 1M5, Canada |
| City | PIERREFONDS |
| Post Code | H9K 1M5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8361584 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.