HUNTINGTON BTB MONTCLAIR INC. (Corporation# 8361258) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 28, 2012.
| Corporation ID | 8361258 |
| Business Number | 835521048 |
| Corporation Name | HUNTINGTON BTB MONTCLAIR INC. |
| Registered Office Address |
878 Boyd Avenue Ottawa ON K2A 2E3 |
| Incorporation Date | 2012-11-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mathieu Bolté | 4695 Avenue Roslyn, Montréal QC H3W 2L3, Canada |
| W. ALAN WHITTEN | 47 Shaughnessy Crescent, Ottawa ON K2K 2P2, Canada |
| CRAIG A. WHITTEN | 954 Farrell Street, Ottawa ON K2B 6C7, Canada |
| MICHEL LEONARD | 4389 Boul Decarie, Montreal QC H4A 3R4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-01-16 | current | 878 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 |
| Address | 2012-11-28 | 2013-01-16 | 700-116 Lisgar Street, Ottawa, ON K2P 0C2 |
| Name | 2012-11-28 | current | HUNTINGTON BTB MONTCLAIR INC. |
| Status | 2012-11-28 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-11-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9437401 Canada Inc. | 878 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2015-09-11 |
| Norgraphene Technologies Canada Ltd. | 878 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2017-03-21 |
| International Sinology Association | 878 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2018-01-08 |
| Chinese Teachers Association of Canada | 878 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2019-02-01 |
| 11353632 Canada Inc. | 878 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2019-04-11 |
| Fes Wealth Management Inc. | 878 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2019-09-23 |
| Chinese Canadian Development Foundation Ottawa | 878 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2019-09-26 |
| Greatwall Aviation Limited | 878 Boyd Avenue, Unit 150, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2020-08-12 |
| 12324733 Canada Inc. | 878 Boyd Avenue, Unit 151, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2020-09-08 |
| Eastern Star Security Investment Corporation | 878 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2020-12-07 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11433709 Canada Corp. | 878 Boyd Ave., Ottawa, ON K2A 2E3 | 2019-05-28 |
| 10977969 Canada Inc. | 100 - 878 Boyd Ave, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2018-09-05 |
| 10972827 Canada Inc. | 878 Boyd Ave, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2018-08-31 |
| Wxyz18 Systems Inc. | 878 Boyd Avenue, Unit 100, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2018-01-18 |
| Biz Nest | 100-878 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2014-10-13 |
| Financial Eastern Star Inc. | 100-878 Boyd Ave, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2011-11-22 |
| Rib Systems Inc. | 890 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2005-09-23 |
| Blue Ocean Envirotech Inc. | 890 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2005-10-05 |
| Ziebarth Developments Inc. | 890 Boyd Avenue, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2008-05-20 |
| Greenferti Products (canada) Ltd. | 100-878 Boyd Ave, Ottawa, ON K2A 2E3 | 2014-04-22 |
| Find all corporations in postal code K2A 2E3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mathieu Bolté | 4695 Avenue Roslyn, Montréal QC H3W 2L3, Canada |
| W. ALAN WHITTEN | 47 Shaughnessy Crescent, Ottawa ON K2K 2P2, Canada |
| CRAIG A. WHITTEN | 954 Farrell Street, Ottawa ON K2B 6C7, Canada |
| MICHEL LEONARD | 4389 Boul Decarie, Montreal QC H4A 3R4, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2A 2E3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Montclair Residential Inc. | 5515 Upper Lachine Rd., Montreal, QC H4A 2A5 | 2007-07-16 |
| Centre De PhysiothГ©rapie Et De RГ©adaptation Montclair Inc. | 15 Montclair, Hull, QC J8Y 2E2 | 2002-10-22 |
| Huntington Alloys Canada Ltd. | 590 Seaman Street, Stoney Creek, ON L8E 4H1 | |
| Huntington Alloys Canada Ltd. | 271 Ridley Road, St. Catharines, ON L2R 6P7 | |
| Montclair Condominiums Inc. | 5515 Chemin Upper Lachine, Montreal, QC H4A 2A5 | 2009-08-31 |
| Les Developpements Groupe Montclair Bois Franc Inc. | 5515 Upper Lachine Rd., Montreal, QC H4A 2A5 | 1993-07-08 |
| Construction Montclair Canada Inc. | 5515 Upper Lachine Road, Montreal, QC H4A 2A5 | 1982-01-22 |
| Huntington Urethane Products Ltd. | 2360 Millrace Court, Mississauga, ON L5N 1W2 | |
| Pin-ideas Inc. | 56 Huntington Ave, Scarborough, ON M1K 4L1 | 2017-10-17 |
| Dudro Inc. | 72 ChГ‚teauguay, Huntington, QC J0S 1H0 | 2002-10-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on HUNTINGTON BTB MONTCLAIR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.