IMMO-CONSEIL LTEE (Corporation# 836125) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 27, 1979.
| Corporation ID | 836125 |
| Business Number | 119864239 |
| Corporation Name | IMMO-CONSEIL LTEE |
| Registered Office Address |
2086 Rue De Montarville St-bruno De Montarville QC J3V 3V7 |
| Incorporation Date | 1979-03-27 |
| Dissolution Date | 1997-03-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE NORMANDEAU | 2086 MONTARVILLE, ST-BRUNO QC J3V 3V7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-03-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-03-26 | 1979-03-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-03-27 | current | 2086 Rue De Montarville, St-bruno De Montarville, QC J3V 3V7 |
| Name | 1979-03-27 | current | IMMO-CONSEIL LTEE |
| Status | 1997-03-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1990-07-01 | 1997-03-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-03-27 | 1990-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-03-19 | Dissolution | |
| 1979-03-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1988 | 1985-02-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2086 RUE DE MONTARVILLE |
| City | ST-BRUNO DE MONTARVILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J3V 3V7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Milcoveau Ltee | 2060 Montarville, St-bruno, QC J3V 3V7 | 1985-03-29 |
| 89904 Canada Inc. | 2042 Rue Montarville, St-bruno, QC J3V 3V7 | 1978-11-24 |
| Petit Decor Ltee | 2010 Montarville, St-bruno De Montarville, QC J3V 3V7 | 1978-10-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion M.s.j. Inc. | 3217 Rue De L'hamamelis, St-bruno, QC J3V 0A3 | 2015-07-14 |
| Tube4 Conveyor Inc. | 3172 Rue Hamamelis, St-bruno De Montarville, QC J3V 0A3 | 2014-09-24 |
| 6363938 Canada Inc. | 3162 Rue De L'hamamГ€lis, St Bruno, QC J3V 0A3 | 2005-03-16 |
| Les Placements Yves Baillargeon Ltee | 3305, Rue De L'aronia, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 0A4 | 1980-05-12 |
| Sokologistik Inc. | 3010, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2013-08-28 |
| Camapro Services Inc. | 3141, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2008-08-22 |
| 6798641 Canada Inc. | 3081 Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2007-06-29 |
| Camapro Solutions Inc. | 3141 Rue Du Gadelier, Saint Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-11-30 |
| Virtual Eye Care Md Inc. | 3200 Blv. De Boucherville, St-bruno, QC J3V 0A5 | 2006-06-07 |
| Virtual Eyes Md Inc. | 3200 Blv. De Bourcheville, St. Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-04-21 |
| Find all corporations in postal code J3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE NORMANDEAU | 2086 MONTARVILLE, ST-BRUNO QC J3V 3V7, Canada |
| City | ST-BRUNO DE MONTARVILLE |
| Post Code | J3V3V7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Immo S.t.a.r. Ltee | 240 Rue St.jacques, Suite 500, Montreal, QC H2Y 1L9 | 1986-07-17 |
| Gestaide Conseil Ltee | 125-209, Rue Dalhousie, QuÉbec, QC G1K 4C5 | 1981-01-26 |
| Nutri-expert Bon Conseil Inc. | 3483, 10Г€me Rang De Wendover, Notre-dame-du-bon-conseil, QC J0C 1A0 | 2004-05-28 |
| La Societe Conseil (pm) Ltee | 681 Leonard, Ste-foy, QC G1X 4C9 | 1983-03-29 |
| C. & M. Mailloux Garage Ltee | 581 Rue Conseil, Sherbrooke, QC J1G 1K2 | 1977-12-19 |
| Sopax- M.h. Groupe Conseil Ltee | 370 2ieme Rue Est, Rimouski, QC G5L 7J5 | 1981-08-27 |
| Le Groupe Conseil Meconair Ltee | 2200, LÉon-harmel, Bur. 9, QuÉbec, QC G1N 4L2 | 1981-07-31 |
| Le Groupe Deltri Expert Conseil Ltee | 90, Ste-foy, Longueuil, QC | 1978-12-06 |
| Le Groupe Conseil Baastel Ltee | 92-94 Rue Montcalm, Gatineau, QC J8X 2L7 | 1990-12-03 |
| Scierie Lapointe & Roy Ltee. | 100 Ave Du Conseil, Courcelles, Beauce Sud, QC G0M 1C0 | 1980-02-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on IMMO-CONSEIL LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.