MIRETS Real Estate Transition Services Inc. (Corporation# 8361185) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 1, 2012.
| Corporation ID | 8361185 |
| Business Number | 835299843 |
| Corporation Name | MIRETS Real Estate Transition Services Inc. |
| Registered Office Address |
146 Macara Crescent Ottawa ON K2K 0E1 |
| Incorporation Date | 2012-12-01 |
| Dissolution Date | 2015-10-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michael Ivanich | 1347 Halton Terrace, Kanata ON K2K 3J2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-12-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-01-05 | current | 146 Macara Crescent, Ottawa, ON K2K 0E1 |
| Address | 2012-12-01 | 2017-01-05 | 1347 Halton Terrace, Kanata, ON K2K 3J2 |
| Name | 2012-12-01 | current | MIRETS Real Estate Transition Services Inc. |
| Status | 2016-12-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-10-22 | 2016-12-19 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-05-22 | 2015-10-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-12-01 | 2015-05-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-12-19 | Revival / Reconstitution | |
| 2015-10-22 | Dissolution | Section: 212 |
| 2012-12-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-10-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-02-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-12-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rekka Fire Protection, Accessibility and Building Code Incorporated | 121 Macara Crest, Kanata, ON K2K 0E1 | 2019-05-02 |
| Alwarz Inc. | 117 Macara Crescent, Kanata, ON K2K 0E1 | 2019-04-04 |
| Glueone Systems Inc. | 101 Macara Crescent, Ottawa, ON K2K 0E1 | 2019-03-12 |
| Secondact Inc. | 120 Macara Cres., Kanata, ON K2K 0E1 | 2016-07-05 |
| Simon Paine Location Sound Inc. | 153 Macara Crescent, Ottawa, ON K2K 0E1 | 2013-03-25 |
| Devworld Software Inc. | 149 Macara Crescent, Kanata, ON K2K 0E1 | 2012-02-02 |
| Aswed International Inc. | 154 Macara Crescent, Kanata, ON K2K 0E1 | 2005-10-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michael Ivanich | 1347 Halton Terrace, Kanata ON K2K 3J2, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2K 0E1 |
| Category | real estate |
| Category + City | real estate + OTTAWA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Atlantic Real Estate Services Ltd. | 1 Germain Street, Suite 1500, Saint John, NB E2L 4V1 | |
| Les Services Executifs Transition Plus Inc. | 5165 Queen Mary Road, Suite 400, Montreal, QC H3W 1X7 | 1993-11-24 |
| Nesbitt Burns Real Estate Services Corp. | 1 First Canadian Place, 21st Floor, Toronto, ON M5X 1A1 | |
| Real Choice Real Estate Services Ltd. | 11886 Tecumseh Road East, Suite 3, Tecumseh, ON N8N 3C2 | 2007-01-15 |
| Iml Real Estate Services Inc. | 1163 Bromont, Longueuil, QC J4M 2C7 | 1991-03-28 |
| Os Real Estate Services Inc. | 290-8000 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4P 2S4 | 2018-12-31 |
| Services Immobiliers Gestek Real Estate Services Inc. | 891 Rue Des Pres, Mcmasterville, QC | 1978-10-25 |
| Services Immobilier Daphca Real Estate Services Inc. | 100 Alexis Nihon, Suite 450, St-laurent, QC H4M 2N9 | 1987-08-26 |
| Planet Real Estate Services Inc. | 4805 Rue Clemenceau, Chomedey, Laval, QC H7W 2J5 | 1971-10-12 |
| Pricewaterhousecoopers Real Estate Inc. | Pwc Tower, 18 York Street, Suite 2600, Toronto, ON M5J 0B2 |
Please comment or provide details below to improve the information on MIRETS Real Estate Transition Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.