Giftagram Inc. (Corporation# 8360898) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 28, 2012.
| Corporation ID | 8360898 |
| Business Number | 839548732 |
| Corporation Name | Giftagram Inc. |
| Registered Office Address |
460 Richmond Street West Suite 400 Toronto ON M5V 1Y1 |
| Incorporation Date | 2012-11-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Warren Needler | 460 Richmond Street West, Suite 400, Toronto ON M5V 1Y1, Canada |
| G. Scott Paterson | 460 Richmond Street West, Suite 400, Toronto ON M5V 1Y1, Canada |
| Jason Reid | 460 Richmond Street West, Suite 400, Toronto ON M5V 1Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-04-19 | current | 460 Richmond Street West, Suite 400, Toronto, ON M5V 1Y1 |
| Address | 2015-11-13 | 2017-04-19 | 487 Adelaide Street West, Suite 200, Toronto, ON M5V 1T4 |
| Address | 2015-06-30 | 2015-11-13 | 20 Maud Street, Unit 304, Toronto, ON M5V 2M5 |
| Address | 2012-11-28 | 2015-06-30 | 333 Bay Street, Suite 2900, Toronto, ON M5H 2T4 |
| Name | 2013-03-20 | current | Giftagram Inc. |
| Name | 2012-11-28 | 2013-03-20 | 8360898 CANADA LTD. |
| Status | 2015-06-30 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-05-01 | 2015-06-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-11-28 | 2015-05-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-12-30 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2016-12-28 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2013-03-20 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2012-11-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Writers' Trust of Canada | 460 Richmond Street West, Suite 600, Toronto, ON M5V 1Y1 | 1976-03-03 |
| Full Scale + Partners Inc. | 460 Richmond Street West, Suite 703, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2002-11-25 |
| Meta Inc. | 460 Richmond Street West, Suite 701, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2011-02-28 |
| Leap9 Inc. | 460 Richmond Street West, Suite 500, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2015-04-16 |
| The Ndn Talent Collective | 460 Richmond Street West, Suite 402, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2015-05-05 |
| Medchart Inc. | 460 Richmond Street West, Suite 503, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2015-07-30 |
| Imagine Financial Ltd. | 460 Richmond Street West, Suite 100, Toronto, ON M5V 1Y1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dixit Productions Inc. | 460 Richmond Street West, Suite 602, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2020-05-12 |
| 11427377 Canada Inc. | 435 Richmond Street W, Suite 911, Toronto, On, ON M5V 1Y1 | 2019-05-23 |
| Giftagram Technologies Inc. | 460 Richmond Street W, Suite 400, Suite 400, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2019-05-14 |
| Imaginepro Inc. | 117 - 435, Richmond Street West, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2017-01-03 |
| Heliolytics Inc. | 460 Richmond Street West, Suite 200, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2014-08-20 |
| The Fitness Realm Ltd. | 454 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2013-09-19 |
| 8406944 Canada Inc. | 452 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2013-01-15 |
| Motivate-to-create Creative Development Inc. | 454, Richmond Street West, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2012-09-06 |
| Offset Market Exchange Inc. | 460 Richmond St. West, Suite 701, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2012-02-10 |
| Tank Management Inc. | 454 Richmond St. W., Toronto, ON M5V 1Y1 | 2010-08-17 |
| Find all corporations in postal code M5V 1Y1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Warren Needler | 460 Richmond Street West, Suite 400, Toronto ON M5V 1Y1, Canada |
| G. Scott Paterson | 460 Richmond Street West, Suite 400, Toronto ON M5V 1Y1, Canada |
| Jason Reid | 460 Richmond Street West, Suite 400, Toronto ON M5V 1Y1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 1Y1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Giftagram Technologies Inc. | 460 Richmond Street W, Suite 400, Suite 400, Toronto, ON M5V 1Y1 | 2019-05-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Giftagram Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.