FantasticRhino Consulting Inc. (Corporation# 8360740) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 2013.
| Corporation ID | 8360740 |
| Business Number | 835498536 |
| Corporation Name | FantasticRhino Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
2328 Cotters Crescent Ottawa ON K1V 8Y6 |
| Incorporation Date | 2013-01-01 |
| Dissolution Date | 2016-01-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sheldon Clarke | 2328 Cotters Crescent, Ottawa ON K1V 8Y6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-01-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-01-01 | current | 2328 Cotters Crescent, Ottawa, ON K1V 8Y6 |
| Name | 2013-01-01 | current | FantasticRhino Consulting Inc. |
| Status | 2016-01-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-01-01 | 2016-01-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-01-18 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2013-01-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Samuel Kipuni Famille | 2250 Cotters Crescent, Unit 102, Ottawa, ON K1V 8Y6 | 2020-03-02 |
| Iskufilan Transport Inc. | 2270 Cotters Crescent, Ottawa, ON K1V 8Y6 | 2019-04-02 |
| 10879533 Canada Incorporated | Unit 326 - 2290 Cotters Crescent, Ottawa, ON K1V 8Y6 | 2018-07-10 |
| 10656186 Canada Inc. | 2330 Cotters Crescent, Ottawa, ON K1V 8Y6 | 2018-02-28 |
| 9781528 Canada Inc. | 231-2270 Cotter's Crescent, Ottawa, ON K1V 8Y6 | 2016-06-06 |
| Dollar Bella Inc. | 2290 Cotters Crescent # 309, K1v 8y6, Ottawa, ON K1V 8Y6 | 2014-08-21 |
| H G Eagle Eye's Cleaning Company Inc. | 326-2290 Cotters Cres, Ottawa, ON K1V 8Y6 | 2013-06-21 |
| Vis-Г -vis Events Incorporated | 2270 Cotter's Crescent Unit 254, Ottawa, ON K1V 8Y6 | 2013-04-29 |
| Cacao Music Ltd. | 233-2270 Cotter's Crescent, Ottawa, ON K1V 8Y6 | 2012-08-01 |
| 40 Acres Investments Inc. | 243 - 2270 Cotters Crescent, Ottawa, ON K1V 8Y6 | 2007-02-08 |
| Find all corporations in postal code K1V 8Y6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sheldon Clarke | 2328 Cotters Crescent, Ottawa ON K1V 8Y6, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 8Y6 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rph.a.r. Consulting Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 2100, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Jean-claude Beaudry Consulting Inc. | 29, Ritchie Barnhill Drive, Truro, NS B2N 6P5 | |
| Vxm Consulting Incorporated | 58 Danjohn Crescent, Toronto, ON M1V 3N4 | 2015-10-01 |
| Can-act Consulting Inc. | 6362 Curtis Street, Burnaby, BC V5B 2A5 | |
| V-can Consulting Inc. | 7928 128 Street, Suite 208, Surrey, BC V3W 4E8 | |
| Bdm Ehs Consulting Ltd. | Block 4 Lot 10 Paint Lake, Po Box 704, Thompson, MB R8N 1N5 | |
| Svs Consulting Inc. | 909 7th Avenue Sw, Apt# 706, Calgary, AB T2P 1A6 | |
| Techdrex Consulting Inc. | 12220 Stony Plain Road, Suite 600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| Savinicha Consulting Incorporated | 4071 Churchill Drive, Windsor, ON N9G 2E6 | 2020-02-06 |
| Mcquaid Consulting Ltd. | 57 Eagles Path Lane, West Covehead, PE C0A 1P0 |
Please comment or provide details below to improve the information on FantasticRhino Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.