Backcountry Mobile INC. (Corporation# 8360677) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 27, 2012.
| Corporation ID | 8360677 |
| Business Number | 835735242 |
| Corporation Name | Backcountry Mobile INC. |
| Registered Office Address |
10788 Hare Road Lake Country BC V4V 2H6 |
| Incorporation Date | 2012-11-27 |
| Dissolution Date | 2016-09-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alain Lambert | 1980 des saules, Saint Bruno QC J3V 6M3, Canada |
| Jason Neale | 10788 Hare Road, Lake Country BC V4V 2H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-27 | current | 10788 Hare Road, Lake Country, BC V4V 2H6 |
| Name | 2012-11-27 | current | Backcountry Mobile INC. |
| Status | 2016-09-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-04-22 | 2016-09-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-11-27 | 2016-04-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-09-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2012-11-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 10788 Hare Road |
| City | Lake Country |
| Province | BC |
| Postal Code | V4V 2H6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Reach Canada 2020 Ventures Ltd. | 10756 Hare Rd., Lake Country, BC V4V 2H6 | 2020-01-29 |
| Reach Canada Accelerator Ltd. | 10756 Hare Rd., Lake Country, BC V4V 2H6 | 2020-01-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Venom X Systems Inc. | 13263 Carrs Landing Road, Lake Country, BC V4V 1A2 | 2017-09-18 |
| Southern Interior Repeater Group | 13575 Lakepine Road, Lake Country, BC V4V 1A3 | 2017-12-03 |
| Interior Dams Inc. | 13890 Forest Hill Dr., Lake Country, BC V4V 1A5 | 2014-11-04 |
| Hahn Auto Parts, Inc. | 13890 Forest Hills Drive, Lake Country, BC V4V 1A5 | 2013-07-09 |
| Ashlar Metal Products Ltd. | 15490 Carrs Landing Road, Lake Country, BC V4V 1A8 | 2004-06-14 |
| 7865546 Canada Inc. | 16392 Barkley Road, Lake Country, BC V4V 1B4 | 2011-05-16 |
| Canam Aerobatics Inc. | 15474 Barkley Rd., Winfield, BC V4V 1B4 | 2008-01-30 |
| Ice Road Trucker Foundation | 18125 Hereford Road, Winfield, BC V4V 1B6 | 2010-01-13 |
| 6151868 Canada Ltd. | 2265 Charolaise Dr., Lake Country, BC V4V 1B6 | 2003-10-21 |
| 11063944 Canada Corporation | 17365 Coral Beach Road, Lake Country, BC V4V 1C1 | 2018-10-25 |
| Find all corporations in postal code V4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alain Lambert | 1980 des saules, Saint Bruno QC J3V 6M3, Canada |
| Jason Neale | 10788 Hare Road, Lake Country BC V4V 2H6, Canada |
| City | Lake Country |
| Post Code | V4V 2H6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unmanned Backcountry Systems Inc. | 1501 Mcgill College Avenue, 26th Floor, MontrГ©al, QC H3A 3N9 | 2014-11-05 |
| Backcountry Wok Inc. | 343 Coventry Road, L004, Ottawa, ON K1K 3X6 | 2019-01-03 |
| Backcountry Distributors Incorporated | 1415 Welch Street, North Vancouver, BC V7P 1B5 | 2017-04-13 |
| Canadian Backcountry Aircraft Inc. | 1145 South Shore Road, Sudbury, ON P3G 1L4 | 2008-04-01 |
| Up The Nipissing Backcountry Outfitters Inc. | 1100 Golf Links Road, Unit 8, Ancaster, ON L9K 1J8 | 2015-12-14 |
| Beautiful Backcountry Canada Online Magazine Ltd. | 14751 Buck Flats Road, Houston, BC V0J 1Z1 | 2013-03-25 |
| Mobile Consulting (mc) Inc. | 2141, Pinacle Road, Saint-lazare, QC J7T 3E4 | 2005-01-11 |
| Rayonnage Mobile Limitee | 145 Montee Des Trente, St-hilaire, QC | 1966-05-27 |
| Lavage Mobile De La Capitale Inc. | 30 Rue BoisÉ Des MÛriers, Cantley, QC J8V 2V7 | 2001-03-26 |
| Teintage Mobile Gth Inc. | 6 Parkside, Montreal West, QC H4X 1E5 | 1992-03-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on Backcountry Mobile INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.