8360545 CANADA INC. (Corporation# 8360545) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 27, 2012.
| Corporation ID | 8360545 |
| Business Number | 839550134 |
| Corporation Name | 8360545 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
27 Impasse Du Huard Cantley QC J8V 4B6 |
| Incorporation Date | 2012-11-27 |
| Dissolution Date | 2016-05-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Roberto Araujo | 27 Impasse du Huard, Cantley QC J8V 4B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-27 | current | 27 Impasse Du Huard, Cantley, QC J8V 4B6 |
| Name | 2012-11-27 | current | 8360545 CANADA INC. |
| Status | 2016-05-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-04-22 | 2016-05-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-11-27 | 2016-04-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-05-26 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2012-11-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2014-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6935753 Canada Inc. | 27 Impasse Du Huard, Cantley, QC J8V 4B6 | 2008-03-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10150258 Canada Inc. | 27, Impasse Du Huard, Cantle, QC J8V 4B6 | 2017-03-17 |
| Les Habitations Dcasa Inc. | 24, Impasse Du Huard, Cantley, QC J8V 4B6 | 2015-01-26 |
| 8195811 Canada Inc. | 12 Impasse Du Huard, Cantley, QC J8V 4B6 | 2012-05-17 |
| 8087962 Canada Inc. | 20 Impasse Du Huard, Cantley, QC J8V 4B6 | 2012-01-24 |
| Mastery Unlimited Inc. | 28 Impasse Du Huard, Cantley, QC J8V 4B6 | 2005-10-11 |
| 10692956 Canada Inc. | 20 Impasse Du Huard, Cantley, QC J8V 4B6 | 2018-03-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12262126 Canada Inc. | 38, Rue De Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2020-08-12 |
| 8187894 Canada Inc. | 42, Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2012-05-08 |
| Zaxia Inc. | 11 Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2006-02-14 |
| 4314450 Canada Inc. | 8 Ave. Des Grands Jardins, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2005-07-21 |
| 10733687 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-04-14 |
| 9417702 Canada Inc. | 74, Avenue Des Grands-jardins, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2015-08-25 |
| 10772313 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-05-07 |
| Michelle Soucy Holdings Limited | 58 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A3 | 2000-07-28 |
| Netstate Inc. | 109 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2018-01-31 |
| 8142661 Canada Inc. | 158, Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2012-03-16 |
| Find all corporations in postal code J8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Roberto Araujo | 27 Impasse du Huard, Cantley QC J8V 4B6, Canada |
| City | Cantley |
| Post Code | J8V 4B6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8360545 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.