QUEUESMART LTD. (Corporation# 8360464) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 27, 2012.
| Corporation ID | 8360464 |
| Business Number | 835734245 |
| Corporation Name | QUEUESMART LTD. |
| Registered Office Address |
1325 Eglinton Ave East, Suite 221a Mississauga ON L4W 4L9 |
| Incorporation Date | 2012-11-27 |
| Dissolution Date | 2017-09-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FAREEHA AISF | 108 SADDLETREE CLOSE N.E., CALGARY AB T3J 5J1, Canada |
| RAFIQUE AWAN | 108 SADDLETREE CLOSE N.E, CALGARY AB T3J 5J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-27 | current | 1325 Eglinton Ave East, Suite 221a, Mississauga, ON L4W 4L9 |
| Name | 2012-11-27 | current | QUEUESMART LTD. |
| Status | 2017-09-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-04-28 | 2017-09-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-04-22 | 2017-04-28 | Active / Actif |
| Status | 2016-04-22 | 2016-04-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-07 | 2016-04-22 | Active / Actif |
| Status | 2015-05-01 | 2015-05-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-11-27 | 2015-05-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-09-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2012-11-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2016-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1325 EGLINTON AVE EAST, SUITE 221A |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 4L9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cressens Canada Inc. | 1325 Eglinton Ave East, Suite 221a, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2012-08-01 |
| Marble Stucco Ltd. | 1325 Eglinton Ave East, Suite 221a, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2012-11-26 |
| T&s Trading Canada Inc. | 1325 Eglinton Ave East, Suite 221a, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2016-04-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Human Necessity Foundation | 231-1325 Eglinton Ave E, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2020-10-18 |
| Taxpro10 Ca Inc. | 1325 Eglinton Avenue East, Suite 221a, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2020-09-18 |
| 12010887 Canada Corp. | Eglinton Ave E, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2020-04-20 |
| Paintmagic Canada Inc. | 1325 Eglinton Avenue East Unit 223, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2020-03-25 |
| Asd Accounting & Tax Services Inc. | Eglinton Ave East, Suite 215, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2019-12-01 |
| 10598992 Canada Inc. | 125 Eglinton Avenue East, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2018-01-24 |
| Connexion Employment Services Inc. | 224a -1325 Eglinton Ave East, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2016-09-01 |
| Kriia Inc. | 1325 Eglinton Avenue East, Suite 216, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2016-06-22 |
| 9796240 Canada Inc. | 1325 Eglinton Ave E, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2016-06-16 |
| 8412600 Canada Inc. | 1325 Eglinton Avenue East, Suite 223, Mississauga, ON L4W 4L9 | 2013-01-22 |
| Find all corporations in postal code L4W 4L9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FAREEHA AISF | 108 SADDLETREE CLOSE N.E., CALGARY AB T3J 5J1, Canada |
| RAFIQUE AWAN | 108 SADDLETREE CLOSE N.E, CALGARY AB T3J 5J1, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4W 4L9 |
Please comment or provide details below to improve the information on QUEUESMART LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.